Pohlreichův souboj restaurací a Petr Hajný z Di Nuovo: Hledá inspiraci v tradici?

Jelikož je Zdeněk Pohlreich fanouškem italské kuchyně, pečlivě vybíral soupeře italského kola. Postavil proti sobě mezinárodně oceňovanou restauraci Dejvická 34 a nově otevřenou restauraci Di Nuovo.

První z majitelů soutěžících restaurací, Petr Hajný, se rozhovořil o jídlech a gastronomických předsudcích, které on sám má. Jak se v podniku Di Nuovo staví k surovinám a dalšímu zpracovávání potravin? 

Co vše podle Vás dělá z restaurace opravdu výjimečný podnik?

Skvělé jídlo, skvělá obsluha a přátelské a útulné prostředí.

Vzpomenete si na moment, kdy jste se rozhodl, že se budete věnovat gastronomii? A co Vám nejvíce pomohlo k tomu, že jste se stal výborným kuchařem?

Vzpomenu. Seděli jsme s rodiči v obýváku jeden večer a řešili co dál po základní škole. A nejvíce mi pomohla moje mistrová paní Ulihrachová, za což jí moc děkuji. Dokázala ve mně probudit touhu vařit. A pak moje první zaměstnání po škole, skoro sedm let v restauraci Flambée.

Současným trendem je i objevovat nebo spíše znovuobjevovat zapomenuté suroviny. Máte také takovou?

Nemám žádnou takovou konkrétní surovinu, baví mě ale pracovat s vnitřnostmi, které nejsou úplně běžné a v Čechách moc oblíbené. 

Vůči jakému jídlu nebo surovině měli u vás strávníci předsudky?

K brzlíku, pepřenkám z kapra a dukátovým buchtičkám v Zas a Znova, kde si je nejprve spojují se školní jídelnou a když je pak ochutnají, už jiné nechtějí.

Gastronomie a návštěva restaurací je už po několik let společenským trendem. Co myslíte, že tento fenomén spustilo? Co tomu pomohlo?

Určitě v první řadě gastronomické pořady, jako je MasterChef. A samozřejmě to, že lidé mohou cestovat a poznávat ostatní gastro kultury. Že vlastně sejít se s přáteli u skvělého jídla a pití může být fajn. 

Návštěvy restaurací, jejich koncept i servírovaný pokrm jsou jedním z nejčastějších fotek nebo záznamů na sociálních sítích, na druhou stranu už se ale také staly terčem posměchu. Jste rádi, když hosté sdílí vaše menu?

Ano jsme rádi. Trochu to znamená, že jim u nás chutnalo a tím nás doporučují svým přátelům.

Cestujete za dobrou gastronomií? Kam?

Nejvíc samozřejmě ochutnávám po Čechách a v posledním roce jsem měl možnost ochutnat Londýn, Amsterdam, okolí jezera Como v Itálii a lokální gastronomii v okolí rakouské solné komory.

Co vy a regionální kuchyně? Hledáte inspiraci v tradici?

Ano snažím se inspirovat v tradici, a to jak v italské, tak v české kuchyni.

Pro koho si myslíte, že je vaše kuchyň „jako stvořená“?

Pro všechny, kdo rádi jedí a mají rádi jednoduchá, srozumitelná a nekomplikovaná jídla.

Galerie

Komu byste rád uvařil?

Nemám nikoho, komu bych rád uvařil. Vařím rád všem, kdo si dokážou jídlo užít.

Gastronomie se v posledních letech dočkala i velkého mediálního prostoru, ať už je to soutěž MasterChef, nebo to jsou blogy, videa, časopisy…Často inspirují k domácímu vaření. Co v tomto ohledu tyto „návody“ přinášejí nebo naopak postrádají?

Přinášejí jistě větší pozornost a popularitu našemu oboru. To, že se dá jíst kvalitně, a ne pouze na plný talíř jídla. Že jídlo může být kultura a zážitek. A za to sem moc rád.

Jaký recept byste nikdy nedal z ruky?

Nemám problém se sdílením receptů. Když dva dělají totéž, nikdy to není totéž.

Vlastníte úspěšný koncept restaurace. Co vy a rčení „kovářova kobyla chodí bosa“? Jak to máte doma?

Doma úspěšnou restauraci nemám, ale rád doma vařím, když mi to čas dovolí.

Převedli jste do svého menu i nějaký rodinný recept?

Těsto na buchtičky, ale trochu jsme ho upravili. 

Co byste v životě nesnědl, i když víte, že je to vyhlášená lahůdka?

Vůbec mě neláká hmyz a tyhle věci. Ale to asi není vyhlášená lahůdka, co?

Ve většině případů jsou pod drobnohledem restaurace a jiné podniky. Kdyby byli pod drobnohledem jejich návštěvníci… Co myslíte, že je jejich největší nešvar?

Těžká otázka, je toho asi víc, ale každý by si mohl občas sáhnout do svědomí, jak se chová v restauraci k obsluze atd. My jsme rádi za každého hosta a snažíme si poradit i s těmi méně příjemnými tak, aby odešli spokojení a třeba v lepší náladě, než k nám přišli.

​Pohlreichův souboj restaurací sledujte každou středu od 20:20 na Nově. Nebo o týden dřív na Voyo.

Sdílet

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady