Vztahy náctiletých jako v Panu profesorovi: Kdo se hrne do vdavek?

Představitel Davida v Panu profesorovi se rozhodl požádat partnerku o ruku. Oba teprve studují gymnázium, proto všechny překvapilo, že by vztah chtěli posunout dál. Podobné situace zažívají i náctiletí ve skutečném životě. Pro koho je těžké najít si partnera? A mohou mít mladí lidé vztah na celý život? Na to jsme se zeptali psychoterapeutky Pavlíny Rasochové.

David z Pana profesora v sedmé epizodě všechny šokoval, když přede všemi požádal přítelkyni Mirku o ruku. A neudělal to zrovna nenápadně. Na střeše školy zapálil obrovské srdce a k tomu přidal transparent s nápisem Vezmeš si mě? Pro některé bylo překvapením, že chtěl David svatbu v tak mladém věku. A šokovalo to i Mirku.

Sňatky mladých 

Svatby u náctiletých nejsou běžnou věcí. Sice navazují vztahy, ale většinou se ke svatbám uchylují až později. Podle psychoterapeutky Pavlíny Rasochové si partnera na celý život najdou snáze lidé, kteří žijí na vesnici než teenageři z města. „Mladí lidé od 15 let navazují vztahy lépe než třeba 30letí klienti. Je to však obecný pohled, jinak jsou mladí lidé otevřeni v navazování vztahů na vesnicích a malých městech, první lásky často vznikají uvnitř kamarádských skupin, vztahy jsou žité v rámci skupiny, které se vytváří již na prvním stupni ZŠ," vysvětlila Rasochová.

Strach mít vztah

Na terapii k Rasochové chodí klienti, kteří prošli s partnerem pubertou, dospíváním a plánují společný život včetně svatby. Někteří se ale potýkají s vážnějšími problémy. „Také přichází klienti, kteří se bojí blízkého vztahu, jako děti prožívali těžké rozchody nebo rozvody svých rodičů, bojí se, že je čeká to stejné, tak raději ze strachu, že budou opuštěni, zažívají osamělý život. Často se nyní potkávám v terapiích s klienty, kteří neví, zda vůbec chtějí děti, dovedou si představit život bez dětí," uvedla Rasochová.

Doba covidová

Největším problémem dnešní doby je ale navazování vztahů u mladých lidí obecně. Podle Rasochové za tím může doba pandemie covidu, kdy se spolu mladí nestýkali. „V současné době mladí lidé mezi 18–⁠⁠⁠25 lety prožívají problémy ve vztazích, které jsou z velké části způsobené tím, že svoje dospívání a vstup do dospělosti prožili v době propuknutí pandemie… Přirozený vývoj mladých lidí v rámci navazování sociálních kontaktů, přátelských, partnerských i nezbytné poznávání sebe sama v interakci s druhými a osvojení si umění správné komunikace, byl znemožněn na dlouhou dobu."

Mladí začali využívat seznamovací aplikace a používat převážně zprávy. Proto nyní mají problémy s protějškem navazovat komunikaci. „Izolace a nemožnost navazování a prožívání sociálních vztahů přirozeným způsobem u mladých lidí vedlo k prožívání zablokování sebejistoty a odvahy k seznamování, strach z odmítnutí, ze selhání. To je důvod, proč tak stále i přes možnosti osobních seznamování setrváme u těchto aplikací, jsou bezpečné, jen posouváme prstem nalevo a napravo a zůstáváme schovaní v komfortní zóně virtuální reality," řekla Rasochová.

Komunikace s partnerem

Psychoterapeutka klientům pomáhá odbourat strach ze vztahů a také přijít na to, co lidi drží zpátky, aby byli šťastní a nebyli sami. Důležitá je také komunikace a respektování toho druhého. „V dnešní době je prostě možné prožívat jakékoliv vztahy, ale mělo by to být vždy vzájemně dohodnuté, jaký vztah teď chci, a dát možnost druhému, zda jsou v souladu s takovou formou vztahu. Nikdo nechce být ve vztahu zraňován nebo klamán, proto je nezbytná otevřená komunikace, ať se jedná o vztah bez závazku, nebo naopak," dodala Rasochová.

​Druhou řadu Pana profesora sledujte každý čtvrtek od 20:20 na Nově. A o týden dříve na Voyo.

Celý díl Přestávky s Profesorem, ve kterém se dozvíte detaily ze soukromí herců, najdete na nova.cz.

Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nejnovější videa z pořadu Pan profesor

Články k pořadu Pan profesor

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady