Pan profesor Vojta Dyk zpátky ve školní lavici: Co se musel kvůli filmu Il Boemo naučit?

Vojtěch Dyk ztvárnil hlavní roli v historickém velkofilmu Il Boemo, který na Českých lvech obstál hned v šesti kategoriích. Pro samotného herce byla příprava na roli dost nároční. O čem jste dost možná neměli ani tušení?

Il Boemo uspěl v kategoriích film, režie, zvuk, výprava, kostýmy a masky. Vojtěch Dyk sice Českého lva za hlavní roli nedostal, ale přesto na sebe může být právem pyšný. Kvůli postavě zapomenutého skladatele Josefa Myslivečka se musel naučit nový jazyk od základů a působit věrohodně.

Vojtěch Dyk
Vojtěch Dyk sošku za film Il Boemo nezískal.  |  FOTO:  Profimedia

Po přečtení scénáře přišel šok

Film režiséra Petra Václava se začal natáčet v roce 2019. A to v českém Janově a v italských Benátkách. Vojta Dyk se kvůli této roli učil téměř rok italsky. Jak náročné to bude, to si na začátku ani neuměl představit. V prvních dnech mu vůbec nedošlo, že roli nebude hrát ve svém rodném jazyce. „Měl jsem scénář k dispozici v češtině. Teprve přibližně po týdnu mi došlo, že vše, co jsem do té doby četl v češtině, se musím naučit italsky. Uvědomil jsem si, že to nebude jednoduché,“ nechal se slyšet Dyk na tiskové konferenci.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Il Boemo (@ilboemofilm)

Pravý náraz přišel ve chvíli, kdy se italštinu začal učit a zkusil se připravit na první filmovou scénu. „Zabralo mi to celý týden – a takových obrazů bylo ve scénáři šedesát. V tu chvíli mi definitivně došlo, jak náročné to opravdu bude," přiznal herec.

Italové si na Dyka nepřijdou!

Vojtěch Dyk si nakonec poradil. A není divu, že si libozvučná italština získala jeho srdce. Netrvalo dlouho a italští kolegové si před Dykem museli dávat pozor na slova. „Nejprve jsem s nimi komunikoval v angličtině, ale poté, co jsem s nimi trávil dost času, už jsem jejich jazyku začal postupně rozumět. Dokonce jsem jim i říkal, ať na mě nenadávají, a když, tak v jiném jazyce než italštině," přiznal webu eXtra.cz Vojtěch.

Přelomová role

Výzvou pro Vojtu Dyka byla nejen samotná italština, ale také filmový žánr a charakter postavy, kterou ztvárnil. Dle svých slov dostával v minulosti především role jednodušších chlapů, což mohlo souviset s jeho věkem. Už delší dobu si přál zahrát ve filmu komplikovanější a možná i vyzrálejší postavu. Splnilo se!

​Il Boemo měl dokonce šance zabojovat o sošku Oscara v kategorii Nejlepší zahraniční film. Bohužel neprošel do užšího výběru.

Připomeňte si Vojtu Dyka v seriálu Pan profesor na Voyo.

Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nejnovější videa z pořadu Pan profesor

Články k pořadu Pan profesor

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady