Zájezdní hostinec U Jiskrů: Šéfkuchař vybudoval z ruiny vyhledávaný podnik

Koho by napadlo, že se zájezdní hostinec u rychlostní silnice může dostat do užšího výběru těch nejlepších restaurací v Česku? Silnice č. 4 z Prahy do Strakonic ale skýtá krom mnoha výluk i příjemná překvapení. Ačkoliv si Martin Jiskra přál hospůdku v lese, osud tomu chtěl jinak, a nakonec svoji dnes už proslulou kuchyni vybudoval u cesty.

Zájezdní hostinec U Jiskrů má svůj prapůvod už v 19. století, kdy se v Kbelnici zastavovali lidé na císařské cestě ze Strakonic do Prahy. Opuštěný a zchátralý podnik znovu nabyl krásy a slávy pod rukama zkušeného šéfkuchaře, který procestoval svět. Martin Jiskra vařil ve Švýcarsku, Rakousku, USA a Velké Británii. Protože ale jeho srdíčko bije pro Česko, rozhodl se řemeslo provozovat ve své domovině.

K Jiskrům na tradiční jídlo i šlofíka
Začátky rozhodně nebyly jednoduché, gastronomický srdcař chtěl malebnou roubenku v lese, ale jak sám řekl, „mít novinový stánek uprostřed ničeho“ nedává smysl. Koupil tedy zchátralý hostinec v dezolátním stavu, který po dvou letech oprav vypulíroval do dnešní podoby. Když tedy kousek před Strakonicemi přibrzdíte, čeká na vás klasická restaurace z první republiky. A kdyby se vám po jídle chtělo hodit šlofíka, můžete tu i přespat.

Zájezdní hostinec U Jiskrů ve Kbelnici
Zájezdní hostinec U Jiskrů ve Kbelnici  |  FOTO:  TV Nova

Pan Jiskra je nejen majitelem a šéfkuchařem hostince U Jiskrů, ale taky i historicky prvním držitelem ocenění Nositel tradic české kuchyně, protože svojí láskou k poctivé české kuchyni ji výborným způsobem reprezentuje a podporuje. V rámci možností se snaží podporovat i regionální dodavatele. Je to zkrátka vlastenec, jak se patří!

Martinovy buchty jako úplatek
To, že se U Jiskrů vyplatí zastavit, potvrzuje i fakt, že do Kbelnice u Strakonic vážili cestu na oběd „jen tak“ i občané z Mladé Boleslavi (podle plánovače tras to mimo dopravní špičku trvá 2 hodiny a 21 minut). Nejsou to však jen projíždějící, kteří tvoří klientelu Jiskrových. Svým svébytným přístupem k vaření se v dobrém zapsali i u místních, kteří se za dobrým a poctivým jídlem rádi vracejí.

Zájezdní hostinec U Jiskrů ve Kbelnici
Zájezdní hostinec U Jiskrů ve Kbelnici  |  FOTO:  TV Nova

První místo v oblibě u strávníků jednoznačně drží „Martinovy buchty“. Podle Martina Jiskry za to může více faktorů, a sice to, že jsou na menu denně a také se z nich stalo jakési platidlo. Platidlo ve smyslu, že od svého milého nedostanete bonboniéru ze supermarketu, ale buchtu od Jiskry, stejně, jako když vám soused pomůže snést na ulici gauč, utáhne kohoutek nebo natře plot. Odměna je to vskutku sladká.

Svíčková od dědka
Z klasických jídel pak vše válcuje svíčková, která hostům zachutnala natolik, že si vysloužila slovní spojení „jako od babičky“. Toho se chytil samotný šéf, ale tvrzení pozměnil na „svíčkovou dědy Jiskry“, protože podle něj tu žádná babička nevaří. Za vším totiž stojí dědek, a to dokonce úředně potvrzený.

Zájezdní hostinec U Jiskrů ve Kbelnici
Zájezdní hostinec U Jiskrů ve Kbelnici  |  FOTO:  TV Nova

Zájezdní hostinec U Jiskrů najdete na adrese Kbelnice 23, 386 01 Přešťovice nebo na souřadnicích 49.29675664596835, 13.989127926983707. Dobrou chuť!

První Pohlreichův souboj restaurací sledujte už tuto středu ve 20:20 na Nově. Nebo už nyní na Voyo.

Nezapomeňte se také zapojit do naší soutěže, která probíhá na Facebooku a Instagramu!

Sdílet

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady