Dluhy neřeší jen Katka v Panu profesorovi. Co dělat, když se dostanete do potíží?

Dluhy se staly hlavním tématem páté epizody seriálu Pan profesor. Do problémů se dostala postava Katky, která byla kvůli slávě a kariéře influencerky schopná všeho. Podobná situace může postihnout každého včetně dětí. Jak se v takové situaci zachovat? A kam se obrátit pro pomoc?

Lidé se dostávají do situací, ve kterých nevidí jiné východisko, než si půjčit peníze. I když se může jednat jen o peníze na dovolenou nebo chtějí rodině zajistit lepší životní podmínky, mohou se dostat do potíží a dluhy nedokážou splácet. Nebo nezaplatí určitou částku a dluh se pak začne zvyšovat, aniž by o tom věděli.

Jak najít pomoc při řešení dluhů

Když se ocitnete v této situaci, nezoufejte. Existují poradny, které vám v takovém případě pomohou. Zapojí se do vyjednávání s exekutory, zajistí oddlužení, kontaktují věřitele a jednají s firmami poskytující finanční služby.

Zřízena byla například helplinka zveřejněná na webových stránkách Jak přežít dluhy. Tam vám dluhoví poradci pomohou najít kamennou dluhovou poradnu, zorientovat se v problému nebo zjistit možnosti obrany. Helplinka 770 600 800 funguje v pracovní dny od 9 do 17 hodin, v krizových situacích mohou lidé volat až do 22 hodin.

Dluhových poraden a neziskových organizací, na které se můžete obrátit, je několik. Na webových stránkách ministerstva spravedlnosti najdete jejich celorepublikový seznam. Dále je na stránkách uvedena bezplatná právní pomoc poskytovaná advokáty nebo informace o možnosti oddlužení. Na stránkách ministerstva financí najdete také instituce rozdělené podle krajů, které zajišťují pomoc s problémy rodinného rozpočtu a světa financí.

Jak předejít dluhům?

Dluhy nejsou závazkem, který by měli brát lidé na lehkou váhu. Na stránkách ministerstva spravedlnosti najdete důležité rady, jak předejít dluhům a exekucím. Na začátku je potřeba znát vaše příjmy a výdaje, mít přehled o osobním nebo rodinném rozpočtu. S tím pomohou například dluhové poradny.

Důležité je v rámci rozpočtu rozlišovat, co je příjem a co výdaj, jak moc významný pro vás výdaj je (nájemné nebo zábava) a kdy během měsíce máte konkrétní výdaj nebo příjem. Na základě sestaveného rozpočtu pak máte přehled o tom, jak můžete výdaje snížit, kde uspoříte a zda je nutné zvýšit příjmy.

Na stránkách ministerstva najdete další informace o dluzích, exekucích nebo půjčkách.

Jak oddlužit dítě? 

Dluhy se netýkají jen dospělých. Dostat se do nich mohou i děti. A příběhů zveřejněných na portálu Jak přežít dluhy je hned několik. Například dívka Aneta dostala v 6 letech pokutu od revizora za jízdu na černo. Protože rodiče pokutu neuhradili, dohnalo to Anetu o pár let později. Najednou zjistila, že jí první peníze připsané na účet obstavil exekutor, informovaly stránky spadající pod Člověka v tísni. Najdete v nich také informace o tom, co může a nemůže exekutor zabavit.

Seriál Pan profesor sledujte každý čtvrtek ve 20:20 na Nově a o týden dříve na Voyo!

Sdílet

Nejnovější videa z pořadu Pan profesor

Články k pořadu Pan profesor

Nestihli jste v TV

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady