• Pořady
  • Ulice
  • Když se z nešťastné lásky stane posedlost: Jak se zbavit stalkera?

Když se z nešťastné lásky stane posedlost: Jak se zbavit stalkera?

Kdy se z neopětované lásky už stává stalking? Seriál Ulice otevírá další z mnoha závažných témat, která rezonují společností. Zatímco psychicky zdravý člověk se přes nešťastnou lásku přenese, u jiných se začne projevovat jejich temná stránka. A to je přesně případ Jakuba v seriálu Ulice.

Přestože Karla udělala za vztahem s Jakubem tlustou čáru, on to s ní stále nemá vyřešené. Jakub ji totiž patologicky miluje, nedokáže bez ní být. Chce ji nazpět za jakoukoliv cenu. Začne ji pronásledovat, kontaktovat, zkoušet vše, co na ni dosud zabíralo – jen aby se k němu vrátila. Z Jakuba se tedy začne stávat stalker. Jak poznáte stalkera? A na koho se obrátit v případě, že se cítíme v nebezpečí? Na to jsme zeptali psychoterapeutky Lucie Horníkové.

Jak poznáte stalkera?
Stalker je často člověk, který si sám své nepřiměřené chování ani neuvědomuje, stejně tak jako si neuvědomuje jeho přesah a vliv na psychiku oběti, nevnímá ani výzvy či prosby o ukončení takového stavu. Obecně není žádný vzor, typický stalker, který by byl popsán stylem „toto je stalker a tak ho poznáte”. Často jsou to lidé velmi inteligentní, do kterých by to okolí vůbec neřeklo, ale vždy se jedná o určitou patologickou vazbu na oběť, kdy se stalker snaží ukázat svou potřebnost pro oběť formou opakovaného a hlavně dlouhodobého navazování styku s obětí, ať už pomocí SMS, telefonátů, dopisů nebo přímým osobním kontaktem. Oběti je takové chování nepříjemné. Dárky nebo SMS zprávy neznamenají, že jsou vyžádané a vítané.

Jak se může člověk bránit?
Obrana je zákonnou formou, braňte se podáním trestního oznámení na PČR. Osobně doporučuji v případě obav o zdraví či život ihned PČR kontaktovat a spíš začít pracovat s psychoterapeutem, který má patřičné vzdělání i zkušenosti s touto problematikou a ví kam klienta směrovat.

Je možné, že oběť bude mít trauma na celý život?
Není to až tak časté, ale traumatizace oběti může být i celoživotní, včetně neschopnosti si vytvořit normální vztah apod. Zátěž může být pro oběť tak fatální, že celý případ může skončit jejím fyzickým či psychickým onemocněním. Jsou u nás i případy, kdy stalker zabil sledovaného.

Jaký je vlastně rozdíl mezi nešťastnou láskou a stalkingem? 
Stalkingem se toto chování obecně stává v okamžiku tzv. „nevyžádaného zájmu, kontaktu” takto přesně vydefinovaném obětí. Musí padnout jasné NE – nekontaktuj mne, nesleduj mne, nepřeji si to. Telefonování, odepisování na SMS zprávy, či dokonce souhlas s osobním setkáním se stalkerem není vhodným řešením situace, protože tak jen oběť svého pronásledovatele motivuje k dalším a dalším kontaktům.

Ačkoliv je mnoho případů, kdy je stalkerem muž, stalkingu propadají i ženy. „Umí být velmi dobré pachatelky partnerského násilí i stalkerky. A zhrzená žena je sakra motivovaná – často ale stalkuje novou partnerku svého ex,“ říká psychoterapeutka Lucie Horníková.

Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nejnovější videa z pořadu Ulice

Články k pořadu Ulice

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady