
Zemřela Hana Zagorová. Podlehla dlouhodobým zdravotním obtížím. Bylo jí 75 let.
Zprávu o odchodu zpěvačky, textařky, herečky, moderátorky a druhé nejúspěšnější sběratelky Zlatých slavíků potvrdil TV Nova její manažer a webu Blesk tři nezávislé zdroje.
Pohotovost a vtip
Hana Zagorová za celý život nazpívala téměř tisícovku písní. Vydala čtyři desítky dlouhohrajících desek, z nichž se většina stala zlatými nebo rovnou platinovými alby. Výraznou stopu zanechala i v českém filmu. Nezapomenutelná je například její role ve filmu Trhák. Tam si zahrála učitelku Elišku Veverkovou, do níž se zamiluje řezník Lenský v podání Juraje Kukury. A fanoušci si ji budou pamatovat i jako mimořádnou moderátorku. Pohotovost a vtip prokázala v pořadu Hogo Fogo, empatii i schopnost vyprávět v mnoha hudebně zábavných pořadech, jimiž provázela. V roce 2014 byla akademiky uvedena do Síně slávy hudebních cen Anděl.
Ve videu se podívejte na ukázku z dokumentu Nedělej Zagorku. Snímek Michala Čoudka jste mohli sledovat v pátek 26. srpna po Televizních novinách na TV Nova. Najdete ho i na Voyo.
Obrovská popularita
Hana Zagorová vystudovala brněnskou JAMU, toužila totiž po kariéře herečky. Ke zpěvu se dostala náhodou, když začala spolupracovat s ostravským Rozhlasem. Právě tam vznikly její první nahrávky. V roce 1963 zaujala v soutěži Hledáme nové talenty legendárního Gustava Broma, o dva roky později už moderovala vlastní pořad Písničky pro Hanku. Její popularita rostla tak rychle, že se v roce 1969 kvůli množství pracovních příležitostí přestěhovala do Prahy. Tady si Haničku Písničku předcházeli ti nejlepší skladatelé.
Osudový skladatel
Ve stejné době se začala jako hostka objevovat v Kytici, legendárním komponovaném pořadu Divadla Semafor, a právě tady potkává svého osudového skladatele, Karla Vágnera. S ním spolupracovala od roku 1973 a společně dali vzniknout hitům jako Asi, asi nebo Duhová víla.
Související články
Zákaz činnosti
Počátkem 80. let ji Vágner obklopil začínajícími zpěváky Petrem Kotvaldem a Petrem Hložkem. Jejich spojení společně s kolovrátkovou diskotékou vzbuzovalo diskuse, zda je pro mimořádnou interpretku, ve čtyřiceti letech planoucí láskou k šansonu, důstojné vystupovat s o generaci mladšími nepěvci v normalizačních estrádách. Doba a strana však vyžadovaly povinnou radost a lehkost, jejichž předstírání Hanu Zagorovou otrávilo do té míry, že v roce 1989 podepsala petici Několik vět. Režim ji za to odměnil zákazem činnosti, k níž se vrátila až po revoluci.
Oblíbené hity
Druhý vpád na výsluní jí přinesl konec 90. let, kdy se prosadila i po boku již dostupných hvězd světových, a to díky hitům jako byly Je naprosto nezbytné, Navěky zůstane pouze čas apod., které se staly pevnou součástí jejích koncertů až do samého závěru kariéry.
Nezapomenutelná žena
Prvním manželem Hany Zagorové byl od roku 1986 tanečník Vlastimil Harepes. S ním se v roce 1991 rozvedla a vzápětí se podruhé provdala za slovenského operního pěvce Štefana Margitu, s nímž byla do konce života. Hanu Zagorovou po celý život provázelo vážné krevní onemocnění, které jí nedovolovalo opustit republiku déle než na tři týdny.
Související videa
Galerie