Byl to i hudební Trhák! Co jste nevěděli o filmu, který proslavil Hanu Zagorovou?

Jeden z nejpopulárnějších filmů 80. let, perla scenáristické dvojky Smoljak & Svěrák a první filmová role Hany Zagorové, to je snímek Trhák režiséra Zdeňka Podskalského. Vedle mnoha talentů a něžné krásy Hanku světu představil jako herečku s mimořádným nadáním komičky.

​Ztřeštěná komedie Trhák dává divákovi nahlédnout do zákulisí vzniku filmového trháku v socialistickém Československu. Crazy švih snímku umožnil autorům dopouštět se žertů, které by schvalovací komise v jiném případě nekompromisně škrtaly. Ukázali tak vlastně jen náhodnou funkčnost systému, který tehdy vládl nejen ve filmovém průmyslu: jestli (případně jak) věci nakonec vzniknou, záleží i na takové drobnosti, jako jsou berušky letící do Ostravy.

Hana Zagorová coby učitelka Eliška 

Seriál Inženýrská odysea, pohádky jako O tlustém pradědečkovi nebo televizní filmy Kouzelný kolotoč či Ostrov plný písniček, to jsou jen některá z vystoupení mladičké Hany Zagorové před kamerou v 70. letech. V té době navíc už dávno byla hvězdnou zpěvačkou. A pak přišel rok 1980 a první nabídka skutečné filmové role od režiséra Zdeňka Podskalského. Postava dívky, po níž prahnou Juraj Kukura a Josef Abrhám, ve filmu týmu, který o dva roky dříve zboural československá kina se snímkem Kulový blesk? Kdo by řekl ne!

Já jsem to myslel tak, že...

​Začínající scenárista Jíša napsal scénář, který ukazuje život na vsi. Vzápětí se začíná chystat natáčení a obsazují se hlavní i vedlejší role. Jíša se ale dozví, že jeho realistické dílo někdo přepsal do velkolepé revuální show. Natáčení startuje v obci Lipovec a sleduje pyrotechnika Ticháčka v podání Josefa Abrháma, který má v místním JZD testovat progresivní metodu hnojení. Samozřejmě se seznámí s učitelkou Eliškou, tedy Hanou Zagorovou, která je ovšem zamilovaná do majitele místního zámečku, Pavla Lenského, kterého hraje Juraj Kukura. Příběh doplňuje hajný Kalina, kterému na ničem nezáleží tolik jako na panenství tří dcer. A celé natáčení opakovaně bortí scenárista Jíša, který do něj vstupuje s připomínkami, jak to myslel.

Soudružko učitelko, je pan režisér hrdina?

Trhák, který dnes může působit jen málo uvěřitelně, je potřeba vnímat optikou doby jeho vzniku. V době normalizace, které ještě nedocházel dech, to byl počin vyvolávající až spiklenecká pomrknutí. A taky je spojen se spoustou událostí, které vypadají náhodně, až osudově. Role Lenského byla původně napsána pro Karla Gotta. Ten ji odmítl a šanci dostal Juraj Kukura. Těžko říct, jak by se rozhodoval Karel Gott s vědomím, že ve filmu se zrodí jeden z největších hitů doby – Nech brouka žít. Odmítnutí dnes lituje například Jitka Zelenková, ta měla hrát jednu z hajného dcer. Naopak role učitelky Elišky byla psána přímo pro Hanu Zagorovou. Jí Trhák přinesl krátké období, kdy byla vnímána ve dvou profesích zcela rovnoceně: jako herečka i jako zpěvačka. Mezi další libůstky ze zákulisí pak patří například první filmová role režiséra Davida Ondříčka: to je ten malý chlapec, který se v úvodu snímku na castingu ptá, jestli je pan režisér hrdina. A dvakrát velmi blízko kolem Trháku prošla i smrt: herec Václav Lohniský zemřel krátce po začátku natáčení, proto je ve filmu pouze v jedné scéně. 12 dní po premiéře zemřel zpěvák Jiří Schilinger, který vystupuje v písni Smyslníci smyslní.

​K Trháku se pojí ještě jedna historka, právě díky němu měla vzniknout formulace „Nedělej Zagorku“. „Má se za to, že by obrat mohl mít něco společného s rolí, kterou Hana Zagorová sehrála s Jurajem Kukurou ve filmu Trhák. Tam jí muž nadbíhá, ale ona mu stále nedává jednoznačnou odpověď a je váhavá,“ uvádí portál Význam slova.

Podívejte se, jak o Haně Zagorové v dokumentu Nedělej Zagorku! mluví Marek Ztracený a další kolegové i přátelé

Populární film Trhák můžete sledovat na Voyo

Sdílet

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady