KONKURENCE BONDOVEK: Série Mission Impossible je opět na vrcholu. Který díl byl nejlepší?

KONKURENCE BONDOVEK: Série Mission Impossible je opět na vrcholu. Který díl byl nejlepší?
Zdroj: TV Nova

Neohrožený agent Ethan Hunt s tváří Toma Cruise se toto léto po třech letech vrátil do kin. A fanoušci si lámou hlavu, jestli špionážní sága konkurující bondovkám končí. Neuškodilo by proto si připomenout celou šestku nesplnitelných misí.

Možná si někdo z diváků myslel, že Mission: Impossible započala svou dráhu premiérou prvního filmu v roce 1996, ale ve skutečnosti je tady už od šedesátých let minulého století, kdy se poprvé objevila na televizních obrazovkách s typickou úvodní znělkou. Seriál se vysílal po dobu sedmi let a koncem osmdesátek na něj navázaly ještě dvě řady. Až potom přišel Tom Cruise a stal se hlavní tváří celé filmové série.

FOTO:  Oficiální zdroj

Mission: Impossible (1996)
Úkol mise: Poslední mise se stala pro mnohé členy týmu agentury Impossible Mission Force smrtelnou. Jediným přeživším je tajný agent Ethan Hunt, který je nespravedlivě označen za zrádce nesoucího vinu za smrt svých kolegů. Proto se vydává na vlastní pěst dopadnout skutečného viníka.
FOTO:  oficiální zdroj

Solidní techno-thriller v režii Briana De Palmy, který tehdy neurazil, ale bohužel ani nenadchnul. Příběh má spád, nechybí mu zvraty a samozřejmě v sobě má napínavou scénu na laně, kdy Ethan loupí seznam agentů přímo v centrále CIA. Největším tahákem pro našince rozhodně je, že se děj z části odehrává v Praze.

Mission: Impossible II (2000)
Úkol mise: Zajistit nově vyvinutý virus s názvem Chiméra, který se snaží prodat za největší možnou částku bývalý Huntův kolega. Proto se musí pokusit rekrutovat jeho dřívější přítelkyni, která je pro zaručení úspěchu mise nezbytná.
FOTO:  oficiální zdroj

Na režisérskou židli usedl akční mistr asijských filmů John Woo. Ozývá se spousta hlasů, podle kterých je právě tento film nejslabším dílem série. Body k dobru by možná získal, kdyby se režisérovi podařilo prosadit si sestřih o délce tři a půl hodiny, ale kdo ví. Každopádně tempo je nevyvážené a pasáže, kde se nic neděje, vždy diváci musí protrpět. Naštěstí to zachraňuje kvalitně zpracovaná akce (v níž se ani zde Woo nevzdal záběrů na bílé holubice). Není jí sice moc, ale jde ruku v ruce s rockovým soundtrackem od Hanse Zimmera. A scéna na motorkách ze závěru filmu se prostě nikdy neomrzí.

Mission: Impossible III (2006)
Úkol mise: Vysvobodit člena IMF ze zajetí teroristů. Zjistit, co je to „Zaječí packa“, kdo ji má a získat ji.
FOTO:  oficiální zdroj

Na třetí Nemožnou misi Ethana Hunta si diváci museli počkat šest let, ale vyplatilo se to. Na trojce si začal osvojovat řemeslo J.J. Abrams a ve svém celovečerním debutu prokázal, že má pro filmovou režii nadání. Natočil hodně napínavou podívanou, která sérii neudělala ostudu. Navíc poprvé diváci vidí hlavního hrdinu na začátku snímku v situaci, kde je ve srabu, a to doposud nebylo zvykem. Pro tajného agenta se jednalo o nejosobnější misi, protože jeho milovaná žena Julia se octla v rukou zločince, kterého bravurně vyšvihl Philip Seymour Hoffman. Pravděpodobně nejlepší záporák série, ale Solomon Lane na něj moc neztrácí.

Mission: Impossible – Ghost Protocol (2011)

Úkol mise: USA a Rusko je na pokraji jaderné války. IMF se po nepovedené operaci v Kremlu od Ethana Hunta distancovala a ten jen s pár členy týmu musí zastavit nepřítele, čímž tak očistí jméno agentury.
FOTO:  oficiální zdroj

Celovečerní hraná prvotina Brada Birda, který měl za sebou velebené pixarovské animáky Úžasňákovi a Ratatouille. Do série skočil rovnýma nohama, žádná fraktura z toho naštěstí nevylezla a svým způsobem snímek tak trochu připomíná bondovky. Jelikož Cruise už v předchozích filmech s kaskadérskými kousky koketoval, tak tady už se vyloženě staly poznávacím znamením, bez kterých si špionážní ságu nedovedeme představit. Ze šplhání po největší budově světa v Dubaji se tají dech, aby záhy přišlo zlehčení situace nevzrušenými komentáři: - Máš nějaký krátký lano! – Nekecej! Některé filmové lokace suplovala Praha a okolí, chemie mezi týmem funguje na jedničku a co si budeme povídat, Paula Patton v zelených šatech je prostě okouzlující.

Mission: Impossible – Národ grázlů (2015)
Úkol mise: Ethan Hunt odhalí, že tajná organizace zběhlých agentů jménem Syndikát skutečně existuje. Při honbě za úhlavním teroristou se mu hodí pomoc v podobě spojenkyně, která to ovšem může hrát na obě strany.
FOTO:  oficiální zdroj

Každý film přinesl do série osobitý styl, který mu vtiskl pokaždé jiný režisér. Pro Christophera McQuarrieho se jednalo o třetí režijní zářez a kdyby nebyl ve stejném roce uvedený Šílený Max: Zběsilá jízda, bez debat by bylo Huntovo dobrodružství akčním filmem roku. Je tu celá řada památných momentů. Ať už to byla podvodní pasáž nebo bondovský otvírák s letadlem, na jehož plášť se Cruise nechal přivázat a potvrdil tak, že je v tomhle směru magor a jeho double je bez práce. Tempo uhání kupředu stejně jako sekvence na motorkách, která je neskutečně vtahující a to nebezpečí v plné rychlosti diváci doslova vnímají každou buňkou v těle. Rebecca Ferguson coby tajemná Ilsa Faust byla castingovou trefou do černého a díky tomu si získala hromadu nových fanoušků. Finále mohlo být velkolepější, ale někteří se možná s komornějším přístupem také spokojili.

Mission: Impossible – Fallout (2018)
Úkol mise: Agent Ethan Hunt tentokrát pronásleduje obchodníky s jadernými zbraněmi a osobně ho pronásledují jeho předchozí rozhodnutí. V momentě, kdy upřednostní život jednoho ze svých parťáků před zajištěním plutoniových jader, dává teroristům do rukou silné trumfy.
FOTO:  oficiální zdroj

Pravděpodobně nejlepší díl celé série. I přes ohromnou délku 147 minut Mission: Impossible – Fallout neztrácí na tempu a ani na okamžik nenudí. Některé situace možná jsou přitažené za vlasy a spletitá hra zrad a zvratů je možná až zbytečně komplikovaná, nicméně nad jakýmkoliv zaškobrtnutím i nezaujatí diváci okamžitě mávnou rukou, protože děj nezadržitelně supí kupředu, herci si všechny s každou další scénou víc a víc získávají na svou stranu, nechybí správná míra nadsázky a ať se děje, co se děje, vždycky se můžete spolehnout, že do pár minut všechno převálcuje další riskantní kousek, který diváky přiková do sedačky.

 
Sdílet

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady