Z TOHO MRAZÍ: Tom Cruise byl během natáčení Posledního samuraje málem popraven!

Z TOHO MRAZÍ: Tom Cruise byl během natáčení Posledního samuraje málem popraven!
Zdroj: oficiální zdroj

Poslední samuraj z roku 2003 je jedním z nejúspěšnějších filmů, v kterých se objevil rodák z New Yorku Tom Cruise (54). Tento film se mu ale mohl stát osudným! Málem během jeho natáčení totiž přišel o život! Zajímavostí přímo z filmového placu vám však prozradíme mnohem víc.

Poslední Samuraj je historický válečný film z americké produkce. Příběh se odehrává v roce 1870 během občanské války. Na pomoc proti vzpurné armádě samurajů přichází americký veterán, kapitán Nathan Algren, kterého si zahrál hollywoodský miláček Tom Cruise. Poté, co vycvičí císařovu armádu a vydá se s ní do boje se samurajskými válečníky, je zajat. Samurajové ho však vezmou na milost a nechají ho mezi sebou žít. Algren je jejich způsobem života tak fascinován, že nakonec zvažuje, zda se nepřidat na jejich stranu...

Pokud jste film už viděli, není pro vás tento příběh ničím novým. Možná jste o něm doteď ale nevěděli některé věci:

1. Film Poslední Samuraj byl ve skutečnosti natáčen na Novém Zélandu, nikoliv v Japonsku.

2. Hans Zimmer, který k filmu napsal hudbu, měl i po velkém zkoumání japonské hudby pocit, že jsou jeho znalosti v tomto odvětví velmi omezené. Když své skladby nakonec poslal do Japonska, aby dostal zpětnou vazbu, byl v šoku! Japonci se ho totiž zeptali, jak je možné, že toho ví o japonské hudbě tolik.

3. Film je založen na skutečném příběhu francouzského vojáka Julese Bruneta, který působil v Japonsku jako dělostřelecký instruktor vojsk Šogunátu. Následně rezignoval a bojoval po boku pozůstalých šogunátských vojáků. Inspiraci brali filmaři také ze Sacumského povstání, které vedl Saig Takamori.

4. Postava Katsumota byla tké založena na příběhu skutečné osoby.

FOTO:  oficiální zdroj

5. Poslední Samuraj byl prvním americkým filmem, který představil japonského herce Kena Watanabeho západnímu publiku. Bylo to také poprvé, kdy ve filmu mluvil anglicky. Za vedlejší roli, kterou si zde zahrál, sklidil velký úspěch, a byl dokonce nominován na Oscara. Od té doby se tento japonský herec objevil v mnoha známých filmech jako jsou například Počátek, Transformers nebo Godzilla.

6. Během natáčení mohla přijít americká superstar o život! Tom Cruis měl namále. Málem ho během scény natáčení bitvy v mlze sťali samurajským mečem. „Vrahem“ se mohl stát Hiroyuki Sanada, který je trénovaný v bitvě s mečem a účastnil se natáčení více než 50 samurajských filmů. Bylo to jen o fous! Meč zastavil centimetry před Cruisovým krkem.

7. Film byl divácky velmi úspěšný a jeho celosvětové tržby se vyšplhaly až k 10 620 240 000 Kč. V Japonsku však kupodivu dosáhl vyšších příjmů než ve Spojených státech. Kromě toho byl také nominován na prestižní ocenění, jako jsou Zlatý glóbus, National Board of Review, nebo dokonce Oscar.

8. Za roli v tomto filmu si Tom Cruis nevzal žádný plat předem.

9. Na plakátech byl film v japonských znacích kandži pojmenován jako „Cesta bojovníka - Japonské rytířství“ namísto „Poslední samuraj“.

10. Pro závěrečnou bitvu bylo vyškoleno více jak 500 komparzistů. Jejich výcvik trval 10 dní.

Galerie

Film Poslední samuraj můžete sledovat v sobotu 1. července od 22:25 na TV Nova nebo v neděli 2. července od 23:55 na Nova Cinema.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

TOP 10 filmu Na hraně zítřka: Spočítali jste, kolikrát musel Tom Cruise zemřít?

EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR s Tomem Cruisem o natáčení v Praze

Sdílet

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady