• Pořady
  • Policie Modrava
  • Hvězdný hlas seriálu Přátelé. Jak se z Phoebe stala patoložka Policie Modrava?

Hvězdný hlas seriálu Přátelé. Jak se z Phoebe stala patoložka Policie Modrava?

Seriál Přátelé se stal fenoménem a vysílá se dodnes. Od první epizody na něm spolupracovala herečka a dabérka Stanislava Jachnická. Ujala se role Phoebe a pomohla seriál proslavit u českých diváků. Stanislava Jachnická se vedle dabingu věnuje i herectví. Zahrála si v seriálu Policie Modrava, kde ztvárnila postavu patoložky.

Vtipná, potrhlá a neřízená střela – tak by se dala popsat Phoebe ze seriálu Přátelé, kterou ztvárnila herečka Lisa Kudrow. V českém dabingu jí propůjčila hlas Stanislava Jachnická, kterou čeští diváci velmi dobře znají a neumí si představit, že by tuto postavu daboval někdo jiný. 

Která z Phoebe běhá po Central Parku? Obě!

Když byl seriál Přátelé natočený, vybrala se v Česku parta dabérů, kteří se ujali hlavních postav. Kromě Stanislavy Jachnické seriál dabovala Miriam Chytilová, Pavla Rychlá, Daniel Rous, Petr Rychlý a Aleš Procházka. Na začátku si nikdo nemyslel, že by mohl mít seriál u diváků úspěch. Nakonec se vše změnilo. „V průběhu času jsme říkali, že je to dobrý a proč to jde odpoledne… I v Americe se z toho po roce stal fenomén,“ vzpomínala Jachnická.

Na dabing Phoebe se herečky všichni neustále ptají, ale nevadí jí to. Dokonce se rozhodla vyzkoušet, jaké by to bylo být na chvíli Phoebe. „Byla jsem v létě v New Yorku, zkusila jsem si v Central Parku běhat jako Phoebe a kamarádka mě točila. A někdo tam dokonce říkal: Hele to je Phoebe‘,“ smála se Jachnická, která tak zavzpomínala na jednu ze scén seriálu.

Spojitost mezi dvěma ženami

Stanislava Jachnická byla součástí Phoebe patnáct let. A lidé v okolí často nacházejí mezi nimi podobnost. Je tomu tak? „Když celý den od rána do večera budu dabovat postavu, tak se může stát, že v ní člověk trochu pokračuje... Nedokážu být tak vtipná a rychlá jako ona,“ prozradila herečka.

V průběhu let se změnily nároky na dabing, ale během seriálu Přátelé bylo vše ještě při starém. „Naštěstí jsme měli možnost zůstat ve studiu všichni, nebo dabovat dialogy minimálně ve dvou. To je prostě něco jiného… Ale zrovna u tohoto seriálu, kde je fajn slyšet reakci kolegy, kde je dobré slyšet češtinu, protože jinak máte ve sluchátkách jenom angličtinu, a kde si můžete upravit vtip, aby byl i v českých reálií vtipný, tak to bylo fajn, že nám to vydrželo dabovat starým stylem,“ vysvětlila Jachnická.

Dabing vs. herectví

Jachnická se věnuje oběma profesím, což čeští herci většinou dělají, aby se uživili. „Já si myslím, že to není úplně zdravý stav, nesoustředíte se ani na jedno,“ přemýšlí herečka. „Když se točí film v Hollywoodu, herci mají rok přípravy a věnují se jen filmu, když hrají na Broadwayi, tak se věnují jednomu představení… Když se potřebujete uživit, tak ráno jdete na zkoušku, odpoledne do dabingu, zase do dabingu, poté do rádia a večer představení. A kde je život?“ ptá se Stanislava.

Seriál Přátelé herečce přinesl i dlouholeté přátele, se kterými se rozhodla také podnikat. „S kolegyní Miriam Chytilovou z Přátel jsme založily v době covidu dabérky_studiogaráž, kde jsme si chtěly dělat legraci z různých nešvarů a udělat legrační dabingový kurz… Teď bych se tomu chtěla, když bude volněji,“ svěřila se Jachnická.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený DABÉRKY (@daberky_studiogaraz)

Krušné časy na Modravě

Stanislavu Jachnickou potkáte nejen v divadle, hrála i v seriálu Chlap. Teď ji můžete vídat v seriálu Policie Modrava, kde hraje patoložku. V čem se lišila oproti jiným postavám? „Odkryji mrtvolu a řeknu pokud možno rychle dialog, protože mrtvola je živý člověk, který nesmí dýchat a vy musíte dialog co nejrychleji říct, aby v širokém záběru nebylo vidět, že mrtvola dýchá. Což mi v začátku přišlo trochu krušný, protože jsem chtěla hrát a vlastně jsem dostala zákaz,“ prozradila herečka.

Seriál Policie Modrava sledujte každou neděli na Nově a o týden dříve na Voyo. O zákulisí seriálu se dozvíte v dokumentu Policie Modrava Jaroslava Soukupa na nova.cz.

Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nejnovější videa z pořadu Policie Modrava

Články k pořadu Policie Modrava

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady