• Pořady
  • Policie Modrava
  • Šumava – domov seriálu Policie Modrava! Které skutečné příběhy se zde staly?

Šumava – domov seriálu Policie Modrava! Které skutečné příběhy se zde staly?

Šumava není jen rájem oblíbeného seriálu Policie Modrava, jehož krajina inspirovala režiséra a spoluscenáristu Jaroslava Soukupa k tvorbě kriminálních příběhů. Odehrály se tu události, které zasáhly celé Česko a na které se dodnes vzpomíná. Které z nich inspirovaly tvůrce minisérií vznikajících pro Voyo Originál?

Případ Roubal
Případ Roubal byla první minisérie natočená pro platformu Voyo Originál a popsala případ jednoho z nejbrutálnějších sériových vrahů, Ivana Roubala. Ten v 90. letech zavraždil nejméně pět lidí. Roubal se měl svých obětí zbavovat na samotě Pohádka (Christlhof). Temné místo ležící nedaleko Čachrova na Šumavě láká každým rokem turisty, kteří se nebojí údajných zvuků a kroků, které se ze stavení ozývají.

Roubala v minisérii ztvárnil Hynek Čermák. „Tahle role má tu nevýhodu, že má krátký prostor na to ji vytvořit. To znamená, že to spíš bylo o přípravě předtím, o tom, zabývat se tím, kdo je psychopat a jakým způsobem myslí. Ale v dnešní době je kolem nás psychopatů docela dost, vysvětlil Čermák. V dalších rolích se představil David Švehlík, který si zahrál policistu Jakuba. Předlohou se stal skutečný vyšetřovatel Jan Štoček, který rozkryl v 90. letech velkou část kriminální činnosti. Státní zástupkyni si zahrála Dagmar Havlová.

Král Šumavy

Na jaře letošního roku se natáčela minisérie Král Šumavy, jejíž premiéra je plánovaná na Voyo na podzim. Minisérie sleduje příběh převaděče Josefa Hasila, působícího na Šumavě, který pomohl za komunistické éry stovkám lidí uprchnout za hranice. Za své činy dostal Hasil v roce 2002 medaili Za hrdinství od prezidenta Václava Havla.

V epizodní roli se také představí autor knižní předlohy David Jan Žák, režie se ujal David Ondříček. „I když netočíme kompletní a do puntíku přesný příběh Josefa Hasila, ale spíše o legendě o Králi Šumavy, neustále se Davida na něco ptám, abychom byli co možná nejpřesnější, autentičtí. A je samozřejmě skvělé ho mít přímo na place,“ pochvaloval si Ondříček.

Do role Josefa Hasila byl obsazen Oskar Hes. „Celý projekt je fyzicky náročný, běháme po lesích, skrýváme se, jezdím na motorce, je to v podstatě akční biják. Ale zatím si to všichni velmi užíváme,“ řekl herec. Těšit se můžete také na Vojtěcha Vodochodského nebo Juditu Bárdos.

Jitřní záře

Šestidílná Jitřní záře je dalším projektem inspirovaným skutečnými osudy odehrávajících se na Šumavě. Příběh vypráví o lidech, kteří se rozhodli žít v souladu s přírodou mimo systém. Pár se přestěhoval na venkov, kde počal dítě, které dostalo nepovolené jméno Jitřní záře. „Náš příběh je o tom, co se stane pak, jestli to jde, jestli je to udržitelné rozhodnutí a kam až to může vést,“ vysvětlila kreativní producentka Voyo Lenka Szántó.

V hlavních rolích se objevila Petra Bučková, Veronika Žilková, Jan Plouhar, Pavel Nový nebo Pavel Zedníček. Minisérii režíroval Dan Wlodarczyk. Jitřní záři ztvárnila Denisa Biskupová, kterou by takový styl života přitahoval. Na rozdíl od Jitřní záře bych si takhle přála žít,“ přiznala herečka. Asi ne tak důsledně, měla bych počítač, telefon a nechtěla bych být úplně odříznutá od ostatních lidí.“

​Případ Roubal a Jitřní záři si pusťte nyní na Voyo! Na Krále Šumavy se můžete těšit na podzim. A nenechte si ujít také seriál Policie Modrava, který ukazuje krásy Národního parku Šumava. Reprízy sledujte každou neděli na Nově nebo už teď na Voyo!

Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nejnovější videa z pořadu Policie Modrava

Články k pořadu Policie Modrava

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady