Kristína Nemčková o ženách v gastronomii: Jsem důkazem, že to jde!

Cesta Kristíny Nemčkové, vítězky soutěže MasterChef Česko z roku 2019, je pestřejší než kniha olepená barevnými papírky před státnicemi. Tahle mladá a talentovaná kuchařka si nechce hned po výhře otevřít restauraci, bere to pěkně od píky a tvrdě dře v kuchyni. Skromnost a pokora tohohle gastronomického zjevení nezná konce, a tak si na její vlastní podnik budeme muset ještě chvíli počkat.

Kristína momentálně létá po světě a vaří, kde se dá. Z Londýna se přesunula do dánské Kodaně, kde vyměnila dvoumichelinku za restauraci Geranium, která má hvězdy tři.

My jsme Kristínu Nemčkovou potkali na prestižní kuchařské soutěži Bocuse d’Or, kde nám prozradila své nejbližší plány.


Kristíno, jak se vám teď daří?
Teď se mi daří dobře, začala jsem novou kapitolu – práci v restauraci Geranium. Prožívám něco úplně jiného, je tam úplně jiná atmosféra, kuchyň, jiný systém práce, než co jsem zažívala v Londýně. Zase začínám od začátku a hrozně mě to baví.

Proč ta londýnská kapitola skončila a přesunula jste se do Dánska?
Myslím si, že po dvou letech už byl čas a asi jsem cítila, že ta restaurace mi dala všechno, pro co jsem si tam přišla a že už je čas se posunout dál a sbírat zase nové zkušenosti.

V čem je Dánsko jiné než Londýn? Jak se vám tam bydlí?
Mentalita lidí je úplně jiná, dávají si tam záležet na work–life ballance, což jsem v Londýně neměla úplně šanci zažít, spíš to bylo o té tvrdé práci a stresu. Tady vidím a poznávám i jinou cestu, jak se to dá dělat bez toho, aby to byla až taková dřina a tolik se tomu muselo obětovat.


Jsme tu na soutěži Bocuse d’Or, vy sama jste si jednou soutěží prošla. Nemáte flashback, když to tu všechno vidíte?
Já jsem si soutěž MasterChef neskutečně užila. Každý, ať už je to soutěžící reality show nebo něčeho takového, zažívá ty stejné pocity. Já jim všem kvůli tomu hrozně fandím.

Přihlásila byste se vy sama do Bocuse d’Or?
Já jsem o tom silně uvažovala, v jednu chvíli jsem i řekla ano. Pak se ale objevila nabídka z Gerania a pro mě bylo rozhodující to, jestli vzít tu nabídku a pracovat v Kodani a nebo jít soutěžit do Bocuse d’Or. Rozhodla jsem se tak, jak jsem se rozhodla, ale ty dveře nezavírám, jsem tu i kvůli tomu, že to chci vidět a chci to vidět na vlastní oči. Pak možná v budoucnu se jednou rozhodnu do toho jít taky.

Všichni finalisté jsou muži, není tam žádná žena. Proč myslíte, že to tak je?
Pravda je, že nás je menšina žen v gastronomii. I když si myslím, že si zasloužíme být slyšet stejně jako muži. Tohle téma se v poslední době stále více řeší, což si myslím, že je správně a dobře. Nemyslím si, že jsme něco méně, jenom těm ženám, protože je to mužské prostředí, chybí nějaké popostrčení, odvaha k tomu vůbec do tohohle světa vkročit. Myslím si, že ženy by se toho vůbec neměly bát. Je to krásný obor a já jsem nějakým důkazem toho, že se to dá dělat.


Pokud se vám stýská po kulinářském soutěžení, pusťte si něco z naší kuchyně na Voyo.

Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nejnovější videa z pořadu MasterChef Česko

Články k pořadu MasterChef Česko

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady