Kdo je Porotce LEGO MASTERS Milan Reindl? Jeho model má ve sbírce i David Beckham!

Původním povoláním učitel angličtiny a chemie na Základní škole v Sušici. Kostičkám LEGO® propadl až ve svých pětadvaceti a z koníčku se podle jeho vlastních slov brzy stala závislost. Z kostiček skládá nejraději zvířata. Charakteristická je pro něj ale všestranná kreativita a není podle něj nic, co by se z kostiček LEGO® nedalo poskládat. Svými originálními výtvory zaujal nejen fanoušky LEGO® na internetu, ale také vedení oddělení LEGO® Technic v dánském Billundu, kde se úspěšně ucházel o místo designéra. Do firmy nastoupil v roce 2012. Jako jediný český designér navrhl a sestavil už 26 modelů. V městě, kde se vyrábí proslulá stavebnice, žije s manželkou a dvěma dětmi. Dosud nejtěžším úkolem v jeho kariéře návrháře stavebnic LEGO® Technic byl dálkově ovládaný model terénního Mercedesu.

Jako jediný Čech dnes navrhuje pohyblivé stavebnice LEGO® Technic, které mají rozvíjet technické myšlení u malých i dospělých stavitelů. Milan Reindl patří do patnáctičlenného mezinárodního týmu, v němž jsou kromě osmi Dánů i dva Němci, dva Francouzi, Američan a Nor.

Jak dlouho pracujete pro love brand LEGO® a jakou pozici zde zastáváte? 

Pracuji jako designér stavebnic. Což znamená, že navrhnu stavebnici – od prvního dílu až po finální vzhled modelu. Stojím tedy za celým jeho vývojem. Znamená to, že testuji funkčnost a stabilitu modelu, to, jak se staví. U LEGO® Technic pracuji už deset let. 

Znamená to, že každý svůj model dokážete složit i poslepu? 

To už ne, na to už nemám mentální kapacitu. Ze začátku jsou k novým designérům shovívavější, takže jim dají trochu víc času, aby se zorientovali. Takže první modely jsem uměl po paměti, teď už to není možné. Ale když mám před sebou kopii modelu a hromadu dílů, zvládnu to během pár hodin postavit, ale už si přesně nepamatuji, kam co patří.  

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Milan Reindl (@grohl_lego)

Kde vy sám berete inspiraci? 

Snažím se koukat kolem sebe. Sleduji trendy v hračkářském oboru nebo se zaměřuji na dopravní prostředky, protože to je hlavní náplní oddělení LEGO® Technic. A dost často je mi inspirací příroda, protože rád přestavuji nejen svoje stavebnice na zvířata. 

Kdybyste měl vysvětlit laikovi, jak vznikají nápady na fenomény, jako je například Harry Potter, Sám doma, seriál Přátelé nebo Hvězdné války, jak byste ten proces popsal? 

Rolí designérů je tak trochu předvídat, co bude stále in, třeba za dva nebo za tři roky, protože konkrétně realizace věcí, které jsou spojené s licencí, je většinou docela dlouho plánovaná. Často souvisí s novým filmem nebo animovaným seriálem a podobně. A leckdy je to i návrat k něčemu, co dlouhá léta funguje. Například Star Wars už se v LEGO® dělají přes pětadvacet let. 

FOTO:  TV Nova

To je fenomén, ale kdybyste měl říct, co baví vás? 

Jsou to určitě auta a příroda. Je to na mé práci i vidět, stavím většinou zvířata, vesmírné lodě nebo dopravní prostředky. Když je to na dálkové ovládání, tím líp. V bohatém portfoliu, které společnost LEGO® nabízí, si každý najde to svoje. 

Jste historicky prvním porotcem reality show LEGO® MASTERS. Co budete hodnotit? 

Mým úkolem bude sledovat techniky stavění: jaké díly soutěžící použili, jak funguje rozpohybování stavby. Rozhodně se do mého hodnocení promítne má profesionální deformace. Pracuji v oddělení LEGO® Technic, takže mě budou zajímat například typy rozhýbání staveb – ať je to pomocí, kliky, motorů, či dálkového ovládání. Mám obecně rád ty modely, ve kterých se objeví i něco z vás a které v ideálním případě skrývají překvapení. 

No a samozřejmě je to i estetika a způsob, jakým se modely pod rukama soutěžících rodí. Za ta léta už dokážu říct, co je takzvaně košer a co je už prasenička a stavebnice by z toho vzniknout nemohla. Rád vidím, když stavitel přemýšlí trochu jako my a model je dostatečně pevný a dá se přemístit z bodu A do bodu B – aniž by z něj cokoli odpadávalo.

Na jaký model ze své dílny je za deset let Milan Reindl nejvíce pyšný? 

Tak to bude rozhodně Land Rover Defender. (Tento model mají ve své sbírce například David Beckham, Orlando Bloom nebo šéfkuchař Přemek Forejt.)

Která je vaše nejoblíbenější LEGO® součástka? 

Jako první mě napadne ozubené kolečko. Bez něj se v LEGO® Technic zkrátka neobejdete. A pak to budou jistě úhlové spojky, díky kterým lze vykouzlit organické struktury. Prostě technika a příroda.

Kdo si kostku po kostce vydláždí cestu k vítězství? Premiérovou řadu LEGO® MASTERS uvidíte od 5. června na TV Nova ve 20:20 a od 29. května na Voyo.

Sdílet

Nejnovější videa z pořadu LEGO MASTERS

Články k pořadu LEGO MASTERS

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady