• TV Nova
  • Monroe, Lustig, Attenborough. Co mají s královnou Alžbětou II. společného?

Monroe, Lustig, Attenborough. Co mají s královnou Alžbětou II. společného?

Jedna z největších panovnic všech dob britská královna Alžběta II. se narodila 21. dubna 1926 v Londýně. Tento rok byl významný pro řadu dalších osobností, které se narodily v tentýž rok a stejně jako ona se proslavily po celém světě.

Připomeňte si ty největší persony ať už z oblasti literatury, umění, kinematografie či přírodovědy.

​​Marilyn Monroe (1926–1962)

Tato herečka s vlastním jménem Norma Jean Baker uchvátila miliony lidí po celém světě. I přes nepříliš radostné dětství se dokázala prosadit a stala se největší sexuální ikonou všech dob. Celý život však trpěla psychickými problémy, které se snažila zahnat alkoholem a prášky na spaní. Právě ty se jí nakonec staly osudnými. Dodnes ale kolují spekulace, zda příčina její smrti nebyla jiná.

FOTO:  TV Nova

Miloš Macourek (1926–2002)

Kdo by neznal legendární večerníček Mach a Šebestová nebo televizní seriál Arabela? Z velké části za nimi stojí právě tento český dramatik a básník. Bez něj by vícero generací dětí bylo ochuzeno o nejeden kouzelný svět. Jmenujme filmy Čtyři vraždy stačí, drahoušku, Dívka na koštěti nebo Což takhle dát si špenát

Arnošt Lustig (1926–2011)

Český židovský spisovatel a publicista Arnošt Lustig proslul po celém světě svými díly, ve kterých se věnuje především tématu holokaustu. Jeho příběhy vychází z osobní zkušenosti, protože sám během druhé světové války prošel koncentračními tábory. Jeho zdánlivě nehrdinské postavy často prokazují ve strašlivých situacích svou sílu a odvahu.

FOTO:  Mediafax

Ludvík Vaculík (1926–2015)

Český prozaik, fejetonista a publicista pocházel z Moravy. Ve svých dílech se vymezoval proti socialistickému režimu, i když byl původně členem komunistické strany. Stojí za manifestem Dva tisíce slov, který sehrál velkou roli během pražského jara. V roce 1996 získal Řád T. G. Masaryka a v roce 2008 Státní cenu za literaturu.

FOTO:  Michal Klíma / MAFRA / Profimedia

Olbram Zoubek (1926–2017)

Známého českého sochaře pojí s královnou Alžbětou II. užší pouto než s ostatními. Narodil se totiž v úplně stejný den jako ona. Patřil mezi významné postavy během sametové revoluce. Nejvíce se mezi lidmi proslavil tím, že je autorem posmrtné masky a náhrobku Jana Palacha.

David Attenborough (1926)

Britský přírodovědec se už přes šedesát let věnuje popularizaci přírodních věd. Společně se svým týmem ale přinesl do tohoto oboru i řadu nových poznatků. Za svou celoživotní snahu získal v roce 1985 titul Sir. Usiluje také o ochranu světové flóry a fauny a podporuje různé charitativní organizace. Právě on přispěl částečně také k tomu, že si lidé začali více vážit krás kolem sebe.

Sdílet
  • #Miloš Macourek
  • #Královna Alžběta II.

TOP články

Nejnovější

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady