Královna Alžběta II. a princ Philip: Podívejte se na láskyplné pohledy, které si 73 let vyměňovali

Manželství britské královny Alžběty II. a prince Philipa trvalo neuvěřitelných sedmdesát tři let. Byli považováni za jeden z nejstabilnějších párů v historii britské královské rodiny.

I po tolika letech se na sebe vzájemně dívali tak, jako by byli čerstvě zamilovaní. Přesvědčit se o tom můžete sami ve videu.

Osudové setkání princezny Alžběty a prince Philipa 

Příběh lásky Alžběty II. a prince Philipa připomíná děj romantického filmu. Jejich první setkání proběhlo v roce 1934 na svatbě jejich bratrance prince Jiřího, vévody z Kentu, který si bral za manželku řeckou a dánskou princeznu Marinu. Tehdy osmiletá princezna Alžběta zřejmě neměla tušení, že je s třináctiletým Philipem čeká společná budoucnost.

FOTO:  Profimedia

Milostné dopisy za války

O pět let později se potkali znovu. Alžbětina rodina navštívila tehdy námořní akademii v Dartmouthu, kde je prováděl právě Philip, který zde v té době studoval. Během toho se mladá dívenka do charismatického námořníka zamilovala. Brzy poté si začali vyměňovat milostné dopisy. Jejich korespondence trvala po celou dobu druhé světové války, v níž Philip sloužil v Britském královském námořnictvu.

​​​Válečný hrdina Philip požádal v roce 1946 Alžbětu o ruku. Porušil tím protokol: podle něj se měl nejdříve zeptat jejího otce krále Jiřího VI. I když se tak nestalo, jeho svolení nakonec dostal. Se svatbou se ale nějakou dobu čekalo. Princezna měla nejdříve dosáhnout věku jednadvaceti let. 20. listopadu 1947 se ve Westminsterském opatství konala velkolepá svatba s dvěma a půl tisíci hosty, kterou poprvé v historii přenášela i rozhlasová stanice BBC.

FOTO:  Profimedia

Královské líbánky na anglickém venkově

Pár strávil líbánky na venkovském panství Broadlands v Hampshire, který patřil Philipově strýci Louisu Mountbattenovi. Zveřejnili tehdy i několik fotek, jak kráčí ruku v ruce a spokojeně se na sebe usmívají. V dopise rodičům napsala, jak hluboké k němu cítí pouto a nazvala ho dokonce andělem.

​​V roce 1948 se jim narodilo první dítě princ Charles, o dva roky později přišla na svět princezna Anna. V únoru 1952 pak přišla tragická událost – Alžbětin otec zemřel na rakovinu plic a ona se musela stát britskou královnou. Tato změna představovala pro jejich vztah náročnou zkoušku. Philip se musel smířit s tím, že byl v mnoha ohledech postaven na vedlejší kolej. Třetí potomek, princ Andrew, se narodil až v roce 1960 a o čtyři roky nato následoval princ Edward.

Láska až za hrob

„On je někdo, kdo komplimenty nepřijímá snadno, ale byl mou oporou a stál při mě celé ty roky,“ řekla panovnice během projevu k výročí jejich zlaté svatby v roce 1997. Ani jim se však během jejich dlouholetého soužití nevyhnuly různé skandály. Jejich vztah nakonec překonal všechny překážky a stáli při sobě až do posledních chvil. Královna Alžběta II. svého milovaného manžela přežila o necelých patnáct měsíců.

Sdílet
  • #Královna Alžběta II.

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady