• Pořady
  • Zlatá labuť
  • Irena ze Zlaté labutě by se z toho červenala: Večírky hvězd první republiky byly plné opojení i drog

Irena ze Zlaté labutě by se z toho červenala: Večírky hvězd první republiky byly plné opojení i drog

Ve Zlaté labuti si hrdinové užili večírek k otevření obchodního domu, chodí hrát karty nebo se scházejí v restauraci, kde si dávají kávičku a dobré jídlo. Do společnosti chodily také celebrity první republiky, jako byla Adina Mandlová nebo Hugo Haas. A všichni to uměli pořádně rozjet. Jak to tehdy vypadalo na večírcích?

Vyšší společenská vrstva se scházela ve společnosti, kde si pořádně užívala. Za první republiky se konaly i kokainové dýchánky. Například číšník nepřinesl ke stolu zákazníkům jen účet, ale schovávaly se pod ním i pytlíčky s bílým práškem.

Bujaré večírky

„Herci měli své distribuční sítě v hotelích, recepcích... Je to jinak, než jak to známe my. V uvozovkách se o tom vědělo, fungovalo to v té komunitě, ale neobjevovalo se to na prvních stránkách novin,“ vysvětlil ve Snídani historik Michal Stehlík.

Mezi hvězdy, o kterým se vědělo, že si umí užívat, patřila Adina Mandlová, Saša Rašilov st. či Hugo Haas. Právě on měl k drogám přivést i Mandlovou. „Haas se s narkomanií nijak netajil, každý o tom věděl. Když občas dostal záchvat beznadějnosti a melancholie, všichni jsme věděli, že nemůže sehnat kokain,“ řekla tehdy Mandlová o Haasovi.

Trestní činy

Policie moc dobře věděla, co se děje, protože kokain byl za první republiky velikým fenoménem. A nejen u nás. „Když vezmeme tu klasickou kriminalitu, která trápí obyčejné lidi, ať už jsou to loupeže, krádeže, přepadení, vraždy, padělání, obchod s kokainem, obchod s lidmi nebo prostituce, podílely se na tom všechny národnosti včetně Rakušanů, Němců, Francouzů a Italů,“ řekl nova.cz Radek Galaš, ředitel Muzea policie ČR.

Zlatá labuť

Co se týče krádeží, má s nimi zkušenost především Bára Veselá (Marta Dancingerová) a Marek Záhoř (Jan Dolanský) ze Zlaté labutě. I když toho Bára už nechala, Záhoř nemá v plánu dát jí pokoj a stále se okolo ní motá. Také se spojil s gestapem, se kterým uzavřel dohodu.

Seriál Zlatá labuť sledujte každý čtvrtek ve 20:20 na Nově. S předstihem najdete epizody na Voyo!

Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady