Braňo Holiček a Biser A. Arichtev o Zlaté labuti: Jak probíhá natáčení dobového seriálu?

Výpravný dobový seriál Zlatá labuť, který pro TV Nova natáčí oceňovaná produkční společnost Dramedy Productions v čele s producenty Filipem Bobiňskim, Petrem Šizlingem a Janem Coufalem, míří na televizní obrazovky.

Zlatou labuť režírují Braňo Holiček spolu s Biserem A. Arichtevem.

Seriál Zlatá labuť režírujete oba, přičemž ve druhé půlce ledna za sebou máte dohromady už šedesát natáčecích dnů. Jak jste si práci rozdělili? A už si věci na place „sedly“?

Biser A. Arichtev: Zlatá labuť je projekt, který vyžaduje účast dvou režisérů, kteří si rozdělí díly po cyklech. Každý cyklus má určitý počet dílů, ale diváci by rozdíl poznat neměli. Je důležité, abychom byli synchronní ve vedení postav a plynutí děje příběhu. Braňa jsem pro projekt předvybral já, protože si myslím, že jsme spolu schopni takto fungovat.

Braňo Holiček: Bisi to popsal velmi přesně. S Dramedy a Bisim se známe už delší dobu. V zásadě šlo o to, abychom společně nastavili směr a způsob, jakým budeme celý projekt vést. Na základě této shody se pak dá stavět a už tolik nezáleží, kdo z nás které díly točí. Pořád to musí být Zlatá labuť. 

Jak moc jste producentům, showrunnerům, architektům, scénografům a všem dalším zasahovali do samotné výstavby více než 2 500 metrů čtverečních velkého ateliéru? A co jeho výsledné mu tvaru říkáte? Jak se vám v něm točí?

Biser A. Arichtev: Tito všichni samozřejmě chtěli znát náš názor, jak bychom k tomu přistoupili my. V průběhu realizace jsme věci konzultovali. Je to princip, který v Dramedy praktikujeme už dlouho. Projekty jsou výsledkem spolupráce týmu. My režiséři jsme přínosem nejen kreativně, ale také technicky a technologicky. Prostavěli jsme už na jiných projektech desítky dekorací. Vždycky řešíme i praktičnost pro natáčení. Aby práce v atelieru byla efektivní pro natáčení sekvenční technologií a současně splňovala požadavky na „filmařskou“ estetiku projektu.

Braňo Holiček: Samotnému natáčení předcházela relativně dlouhá příprava. Rozjet takhle velký projekt, jako je Zlatá labuť, je složitá operace a vyžaduje, aby se do ní zapojili všichni. Takže do stavby ateliéru a vlastně všech příprav jsme zasahovali poměrně výrazně. Výsledek nakonec posoudí diváci, ale mně osobně se v dekoraci Zlaté labutě točí dobře.

Dobové seriály a filmy jsou specifická disciplína, přičemž pro Braňa Holička je to v tomhle subžánru premiéra. Dá se říct, že existuje nějaká specifická zkušenost, kterou jste Bisere Braňovi předal? A Braňo, co pro vás bylo v samém začátku nejnáročnější?

Biser A. Arichtev: Myslím, že jsem mu někdy v začátcích říkal, že nad vším vždycky stojí vyprávění. Důležité jsou postavy a jejich příběhy. Pokud to bude fungovat, je jedno, jestli je to dobovka, nebo současnost, bude to dobrý. Máme v zádech dobrý tým, o který se můžeme vždycky opřít. Ať jsou to výtvarníci, kameramani nebo producenti. Braňo je ale talentovaný, má výtvarné vidění i dostatek zkušeností. Žádné dobovky se bát nemusí. Přistoupil k tomu hodně zodpovědně a s otevřenou myslí. To je na něm dobré.

Braňo Holiček: Těžko se vybírá jedna „nejnáročnější“ věc. Každý projekt má svá specifika. Ale všechny mají jedno společné: poutavě vyprávět příběh. Příběh Zlaté labutě je skvěle napsaný od začátku, takže mým úkolem je především to moc nekazit.

Zlatá labuť je výpravný romantický dobový seriál s velkým množstvím postav a jejich příběhů. Co na něm bude diváky, podle vás, nejvíce bavit?

Biser A. Arichtev: Na samotném začátku jsem prosil autory, aby hledali klíč k tomu, aby seriál měl to své „TO“, proč by ho diváci chtěli sledovat dál a dál. Myslím, že se hodně snaží. A je to na ploše tolika dílů opravdu oříšek. Diváci jsou různí: někoho baví kostýmy, dekorace, jiného herecké výkony nebo postavy. Co je zajímavé v příběhu, zjistíte velmi záhy. Je tam také pár tajemství, která diváci budou odhalovat, jak se bude děj rozvíjet. To je myslím hodně zajímavé. A třeba se právě to stane oním „TO“, pro které ho diváci budou každý týden vyhledávat.

Braňo Holiček: Myslím, že na Zlaté labuti je nejzajímavější to, že se tam pořád něco děje. Že má svým dobovým zasazením možnost vyprávět rozmanité příběhy. Od civilních příběhů lásky po dobová společenská dramata.

Galerie

​Seriál Zlatá labuť startuje na Nově ve čtvrtek 2. února. Epizodu najdete s předstihem na Voyo!

Sdílet

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady