Panické ataky Sáry Korbelové z Ulice: Jak s nimi herečka bojuje?

Kristýna si prošla v Ulici náročným obdobím. Nejdříve se s ní rozešel Denis kvůli jiné, což jí velmi ublížilo, dále řešila studium, které se nakonec rozhodla ukončit. Těžká zkouška na ni ale teprve čeká. Začnou se u ní totiž projevovat panické ataky. Úzkostnou poruchu má Kristýna společnou se svou představitelkou Sárou Korbelovou. Jak se u ní projevuje? A kdy se herečka dozvěděla, čím si prochází?

Když se herce zeptáte, zda má se svou postavou něco společného, většinou se nějaká vlastnost najde. Pokud tedy zrovna nehraje vraha nebo jinou zákeřnou postavu. U Sáry Korbelové z Ulice je jasné, že má s postavou Kristýny opravdu něco společného. Obě trápí panické ataky.

Úzkostná porucha

Co Kristýna prožívá? „Jak vystřídala několik terapií v rámci hledání sebe a svojí ženskosti a dospívání, tak se našla v konstelacích, kde si bude rozumět se svojí terapeutkou, kterou bude hrát Jitka Schneiderová. A do toho začne trpět na panické ataky,“ prozradila Korbelová.

​​Vlastní zkušenost

Kdy se úzkostná porucha projevila u herečky? „Já na ně trpím od svých patnácti let. Teď je to už mnohem lepší. (...) Já to třeba mívám tak, že mi to přichází, když mám stresové období a pak mám volný den, období, kdy se můžu uvolnit. Tak do toho uvolnění mi přijde ataka. (...) Člověk si připadá stísněně, svírá se mu hruď, hůř se mu dýchá, jako kdyby se na něj svažovaly stěny, bolí ho hlava. Já i mívám to, že se rozbrečím, je to taková přirozená reakce. Kolikrát jsem měla pocit, že se mi zastaví srdce nebo se udusím. Přijde mi na tom zajímavé, že to všechno vychází z hlavy, z nějakého psychického stavu. Ale dokáže to natolik ovlivnit psychiku, že je člověk bezmocný v tom stavu,“ popsala herečka.

​​Odhalení problému

Začátky panických atak u herečky nebyly jednoduché. Byla na to totiž sama. „Když se to člověku stane poprvé, tak si řekne, že je to jednorázové. (...) Zkoušela jsem to víceméně hledat na netu. A pak jsem se dopracovala k tomu, že to bude spojené s úzkostmi. Bohužel jsem tehdy měla špatné vztahy s mámou, tak jsem se to bála říct doma, bála jsem se to říct komukoliv. Rok se to dělo v tajnosti. A pak to eskalovalo do chvíle, kdy jsem panický stav měla dva dny v kuse a musela jsem vyhledat psychologickou a i tedy psychiatrickou pomoc kvůli tomu,“ svěřila se.

Léčba​

Jak herečka bojuje s těmito stavy? „Myslím, že za ta léta s tím umím pracovat dobře. (...) Kolikrát je i měsíc, kdy takovýto stav nemám. Myslím, že mě vždy uklidňují prášky, které bych si dala při obtížích. (...) Uklidňuje mě, že u sebe vždy ten prášek mám, že vím, že kdyby došlo na nejhorší, tak si ho můžu dát. Také používám CBD kapičky. (...) Raději volím přírodní alternativu,“ řekla.

A co by herečka poradila lidem, kteří také mají panické ataky nebo si procházejí tím samým, ale netuší, že potřebují pomoct? „Rozhodně bych člověku poradila, ať to řeší a nenechá si to pro sebe. Pak se to s největší pravděpodobností vystupňuje a už se to řeší mnohem hůř. Takže o tom mluvit. Snažit se nepřepínat. A když náhodou ten stav nastane, tak si říkat, že ho nečeká smrt, že to není infarkt a že se to všechno dá zvládnout. Že je to jen ta hlava a že se musí uklidnit,“ dodala.

​Sledujte oblíbený seriál od pondělí do pátku od 18:30 na Nově! ​Celé díly Ulice najdete na Voyo.

Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nejnovější videa z pořadu Ulice

Články k pořadu Ulice

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady