Markéta Stehlíková: Je skvělé, že Ulice otevírá i téma umírání a smrti

Jedna z dějových linek seriálu Ulice se nyní zaměřuje na problematiku mobilních hospiců. Jejich služby jsou důležité a zájem o ně roste stejně jako informovanost lidí o možnosti důstojného umírání – a doma. Každým rokem narůstá počet pacientů, kteří zemřeli doma za podpory domácích hospiců. Bohužel je to stále jen zlomek lidí z těch, kteří by si to přáli.

Další osobností Ulice, která se rozhodla podpořit mobilní hospice, je herečka Markéta Stehlíková. I seriálovou Karlu k tomuto rozhodnutí přivedla osobní zkušenost. Nabyla ji, když jí umírala babička.

​Problémem je i neznalost hospicových služeb

Těžko najít obtížnější životní situaci, než když vám odchází někdo blízký. Zorientovat se v problematice domácí péče a jejích možností je i proto obtížné. Jak zajistit odlehčovací pomůcky, kde si je zapůjčit, jak sehnat domácí zdravotní péči, a hlavně: kolik to bude stát? „Osobně jsem získala velmi pozitivní zkušenost,“ vzpomíná Markéta Stehlíková. „Zároveň jsem si ale uvědomila, že hodně lidí o takových službách moc neví. Na sociálních sítích nějaký vliv mám, a proto jsem se rozhodla mobilní hospice podporovat,“ vysvětluje své rozhodnutí.

​Hledali jsme pomoc pro umírající babičku

Markéta Stehlíková vyhledala pomoc hospicu ve chvíli, kdy se společně s rodinou dozvěděla smutnou zprávu. „Měli jsme babičku v nemocnici a tam nám řekli, že stádium její nemoci je terminální,“ vypráví. „Spousta lidí si přeje umírat doma, se svou rodinou. Protože jsme všichni pracovali, oslovila jsem mobilní hospic Ondrášek. Když řešíte takovou situaci, je důležité mít někoho, kdo vám pomůže,“ dodává Markéta.

​Seriál Ulice otevírá celospolečenská témata

Markéta zmiňuje, že Ulice se svou obrovskou sledovaností může povědomí o mobilních hospicích pomoci. „Mně přijde ohromné, jak fungují a jací lidé pro ně pracují,“ připomíná. Ačkoli nepovažuje společnost připravenou na debatu o smrti, oceňuje, že Ulice se takovým tématům věnuje. „Jsem ráda, že můžu být součástí projektu, který si bere důležitá témata rezonující společností,“ uzavírá nelehké téma Markéta Stehlíková.

​Jak se můžete zapojit?
1. Přispějte a pomozte zajistit další provoz Fóra.
2. Mluvte se svými blízkými o tom, jak by si přáli prožít své poslední dny. Na rozhovory o našich přáních a představách není nikdy brzy. 
​​​​​​3. Dejte vědět ostatním, že tu jsou Mobilní hospice pro umírající i jejich pečující. Příští rok se třeba můžete zapojit do Papučového dne! 

​Na platformě Donio.cz můžete přispět a dozvědět se další informace.

Sdílet

Nejnovější videa z pořadu Ulice

Články k pořadu Ulice

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady