Učitel Daniel Pražák o zkušenosti s domácím vzděláváním: Co dá dítěti do života?

Daniel Pražák je učitelem na základní škole, který si sám jako malý prošel domácím vzděláváním. To má podle něj celou řadu výhod, které člověka do života hodně naučí. Zároveň ale nachází i stinné stránky. Co si z této zkušenosti odnesl a jak se rozhodl vést jako učitel své žáky?

Školství se stalo v poslední době velmi diskutovaným tématem. Alternativní směry vzdělávání se dostávají do popředí, mluví se také o nových možnostech a metodách ve výuce, o které se zasazují i samotní učitelé. Jedním z nich je Daniel Pražák, který nejenže si sám prošel domácím vzděláváním, ale sám se rozhodl své žáky vést v hodinách jinak.

I když je domácí vzdělávání v dnešní době běžnější než dříve, stále má společnost zkreslený pohled. Třeba o tom, že je dítě při učení samo. To ale prý Dan nezažil. Nejčastěji totiž byl s dalšími rodinami a jako děti se učili navzájem od sebe. „To, co dneska třeba říkáme, že se přírodopis můžeme učit v botanické zahradě, v zoo, můžeme se to učit prakticky a v přírodě, tak to jsme žili,“ vzpomíná Daniel s tím, že domácí vzdělávání dává dítěti svobodu, ale zároveň ho učí zodpovědnosti. 

Návrat na státní gymnázium byl zprvu těžší. Dan byl zvyklý se ptát, s tím ale ve škole narazil. Nejenže byl divný pro ostatní žáky, ale nelíbilo se to ani učitelům. On sám se teď jako učitel snaží s dětmi co nejvíc komunikovat, starat se o to, jak se cítí apod. „Nejsem ten gramofon, který hlásá pravdy a vy si to zapisujte, ale někdo, kdo pomáhá ostatním objevovat svět, sebe sama a silné a slabé stránky,“ popisuje učitel svůj přístup. 

Chcete se dozvědět více o domácím vzdělávání a Danielově přístupu z pozice učitele? Více ve videu. Jitřní záři sledujte na Voyo. Na Nova Plus pak najdete ukázky a bonusy. 

Sdílet

Nejnovější videa z pořadu Jitřní záře

Články k pořadu Jitřní záře

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady