(NE)VESELÁ VZPOMÍNKA: Před kolika lety odešel do nebe legendární vztekloun z Pelíšků?

(NE)VESELÁ VZPOMÍNKA: Před kolika lety odešel do nebe legendární vztekloun z Pelíšků?
Zdroj: oficiální zdroj

V prosinci by oslavil 80. narozeniny herec Jiří Kodet, který se do paměti diváků nesmazatelně zapsal i svou poslední filmovou rolí v Pelíšcích. V postavě prvorepublikového důstojníka v ní vyjádřil i svůj celoživotní postoj k minulému režimu, který mu profesně nepřál. Jaký byl ve skutečnosti? Úplně stejný!

Hvězda filmů Knoflíkáři nebo Pelíšky Jiří Kodet je často popisován jako šlechtic českého filmu, kvůli svému údajnému francouzskému předkovi s modrou krví, který zde zapustil kořeny po bitvě u Slavkova. Je-li to pravda, nebo jen historka, nikdo neví, k herci se ale pro jeho vystupování a aristokratický projev hodila.

FOTO:  oficiální zdroj

I přes svůj talent se na DAMU dostal až na třetí pokus. Diplom ze školy ale nikdy nezískal – nedostal totiž ani jeden zápočet z ruského jazyka. Z DAMU zamířil do Východočeského divadla v Pardubicích a do ostravského Divadla Petra Bezruče. Při představeních vždy hodně křičel a rozčiloval se. V roce 2003 dokonce prodělal mozkovou příhodu přímo na jevišti. Představení ale dohrál až do konce.
FOTO:  oficiální zdroj

Herec se zapsal u diváků jako bohém a symbol elegance. Rád o sobě prohlašoval, že je kavárenský povaleč s vidlemi. Když o sobě před prověrkovou komisí, která se ho zeptala, jaký je jeho poměr k socialistickému zřízení, prohlásil, že je royalista, měl na deset let zákaz pracovat v televizi. Navíc bylo určeno, že smí dostávat jen malé a záporné role.
FOTO:  oficiální zdroj

Hrál ve filmech Ostře sledované vlaky, Probuzení, Vyšší princip, Panelstory, Jak svět přichází o básníky, Šašek a královna. Získal České lvy za role ve filmech Knoflíkáři a Pelíšky.
FOTO:  oficiální zdroj

Jiří Kodet byl dvakrát ženatý – s první manželkou Renatou měl dceru Karolínu, s druhou ženou Soňou měl syna Iana a dceru Barboru, která je také herečkou. Do filmového nebe odešel po dlouhé nemoci 25. 6. 2005 v sedmašedesáti letech.

Film Pelíšky můžete sledovat online na Voyo.NEPŘEHLÉDNĚTE:
LÁSKA NA PLACE: Režisér filmu Habermannův mlýn si při natáčení našel životní lásku

LÉTO, LODĚ, KAMARÁDI: Úspěšný seriál se vrací na obrazovky televize Nova!

ARCHIVNÍ FOTO: Poznáváte ho? Z tohoto klučiny je dnes jeden z nejuznávanějších herců!


                                                                                  Autor: Maci

 

Sdílet

Nejnovější videa

Články