Taylor Swift, Ed Sheeran, Katy Perry a další: Za které hity šli před soud?

Nejeden muzikant za svou kariéru čelil nařčení, že se při tvorbě nechal inspirovat u jiných autorů. Mnoho z nich kvůli obvinění z plagiátorství muselo až k soudu!

Taylor Swift, Miley Cyrus, ale třeba i Mariah Carey! Kdo právní bitvu o porušení autorských práv prohrál a kdo na ní naopak ještě vydělal?

Taylor Swift – Shake It Off

V roce 2014 dobyl hitparády hit Shake It Off, ve kterém Taylor Swift zpívá o haterech a domněnkách a rýpavých poznámkách okolí, které ona zkrátka „setřese“. Setřást se ale podle webu Just Jared nepodařilo hudební producenty Seana Halla a Nathana Butlera, kteří na zpěvačku kvůli textu písničky podali žalobu. Šlo především o úryvky „player's gonna play“ a „hater's gonna hate“. Hall a Butler mají pocit, že zpěvaččin hit vykrádá jejich píseň Playas Gon' Play z roku 2001. Původní žaloba byla v roce 2018 zamítnuta, ale dvojice producentů se odvolala a soud jim odvolání přijal. V roce 2022 byla žaloba proti Taylor Swift stažena, ale není jasné, jestli se věc vyřešila mimosoudně, nebo zpěvačka a producenti dospěli k jiné dohodě.

Mariah Carey – All I Want for Christmas is You

Jakmile se přiblíží doba adventu, ve všech rádiích, obchodních domech a na vánočních trzích se rázem rozezní song All I Want for Christmas is You. Americká zpěvačka Mariah Carey ale kvůli tomuto hitu čelila žalobě. Textař Andy Stone totiž tvrdí, že hudební legenda a její spoluautor využili jeho název stejnojmenné písně z roku 1989, kterou nazpívala kapela Vince Vance & the Valiants. Přestože jsou obě písně hudebně odlišné Stone požadoval odškodné 20 milionů dolarů za porušení autorských práv. Podle Variety byla žaloba v listopadu 2022 stažena.

Miley Cyrus – We Can't Stop

Song We Can't Stop z roku 2013 se stal hitem a dostal se na druhou příčku v žebříčku Billboard Hot 100. Vlnu zájmu ale vyvolal i v rámci soudního sporu. Proč? Michael May zažaloval Miley Cyrus kvůli několika pasážím v písni, které jsou údajně příliš podobné jeho vlastnímu hitu z 80. let We Run Things. Konkrétně šlo o verše „We run things / Things don't run we“ v písni We Can't Stop a verše „We run things / Things no run we“ v jeho hitu. Žaloba byla vyřízena v roce 2020 a skončila dohodou, která obsahovala ujednání, že si každá ze stran uhradí své vlastní soudní poplatky.

Robin Thicke a Pharrell Williams – Blurred Lines

Známí hitmakeři se postavili před soud kvůli dalšímu celosvětově známému songu, který dobýval hitparády. V tomto sporu se ale proti výše zmíněným povedlo vyhrát straně, která žalovala.

Thicke a Williams byli zažalovaní pozůstalými zesnulého Marvina Gaye, protože našli podobnosti mezi Blurred Lines a jeho písní Got to Give Up. V roce 2015 soud dvojici nařídil zaplatit pozůstalým odškodné ve výši 7,3 milionu dolarů.

FOTO:  profimedia.cz

Katy Perry – Dark Horse

Za hit z roku 2014 byla americká zpěvačka obviněná z plagiátorství. Soud s ní zahájil umělec Marcus Gray, který Perry obvinil, že vykradla jeho song Joyful Noise. Zpěvačka sport prohrála, ale odvolala se. A zdá se, že udělala dobře. V roce 2022 soud žalobu zrušil.

FOTO:  Profimedia

Ed Sheeran – Shape of You

Jeden z nejpopulárnějších zpěváků a textařů dnešní doby vedl právní bitvu s autory Samim Chokrim a Rossem O'Donoghuem. Ti tvrdili, že hit Shape of You kopíruje jejich vlastní píseň Oh Why, která vyšla o dva roky dříve. Sheeran v tomto sporu zvítězil, a dokonce si přišel i na slušné bolestné. Soud skončil v dubnu 2022 a zpěvákovi za něj bylo přiznáno něco přes 1 milion dolarů.

Sdílet

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady