Do jaké doby se narodila Alžběta II.? Tyto osobnosti ovlivnily její život

Rok 1926 byl v mnoha ohledech přelomový. Narodila se britská královna Alžběta II., ale řada významných osobností tento svět naopak opustila. Zanechaly za sebou však nesmazatelnou stopu v historii.

Přečtěte si zajímavosti o těch největších osobnostech, které zesnuly v roce 1926.

​​Claude Monet (1840–1926)

Téměř celý život se tento impresionistický malíř francouzského původu snažil zachytit kouzlo okamžiku. Nejvíce proslul svými obrazy leknínů, kterých namaloval asi přes dvě stě padesát kusů! Tomu se říká fascinace konkrétním objektem. I když se tak rád díval na svět, ke konci svého života byl paradoxně už úplně slepý. Dodnes ale patří mezi nejznámější světové umělce.

FOTO:  Profimedia

Eliška Krásnohorská (1847–1926)

Pokud byste v českých vodách chtěli najít osobu, která významně přispěla k rovnoprávnosti mužů a žen, právě jste na ni natrefili. I když patřila k ruchovcům, kteří holdovali spíše tradičním hodnotám. Kromě série románů s názvem Svéhlavička psala také poezii a přispívala do různých periodik.

FOTO:  Profimedia

Antoni Gaudí (1852–1926)

Antoni Gaudí patří k nejvýznamnějším architektům novodobé historie. Ačkoliv tvořil v době modernismu, někteří odborníci ho zařazují do úplně vlastní kategorie, protože jeho styl je dost specifický. Mnoho jeho staveb se nachází v Barceloně, které dodal velmi osobitý ráz. Jeho nejslavnějším dílem je pravděpodobně neobyčejný chrám Sagrada Família.

FOTO:  Profimedia

Viktor Ponrepo (1858–1926)

Že vám toto jméno nic neříká? V tom případě byste si ho měli rychle zapamatovat, protože tento muž významně přispěl k rozvoji kinematografie v Česku. V Praze začal v roce 1907 provozovat úplně první kino, i když na něj tehdy mnozí koukali dost nedůvěřivě. Když ale na výstavě poprvé spatřil Edisonův fonograf a účastnil se promítání prvních záběrů Jana Kříženeckého, do filmu se okamžitě zamiloval a už nebylo cesty zpět.

Harry Houdini (1874–1926)

Slovní spojení „kouzlit jako Houdini“ zná dnes naprosto každý. Když člověk dosáhne něčeho takového, je to známka toho, že se skutečně zapsal do historie. Proslul neuvěřitelnými iluzionistickými triky, nad kterými se tajil dech. Ne nadarmo se mu také přezdívalo „mistr úniku“.

FOTO:  Profimedia

Rainer Maria Rilke (1875–1926)

Kdo nikdy nepřemýšlel nad smyslem života? Právě o to se ve svých dílech snažil také německy píšící spisovatel Rainer Maria Rilke, který byl předchůdcem existencialismu. Narodil se v Čechách a tajuplná Praha, kde prožil prvních dvacet let svého života, pak významně ovlivnila jeho tvorbu. Za vrchol jeho díla jsou považovány básnické sbírky.

FOTO:  Profimedia
Sdílet
  • #Královna Alžběta II.

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady