Zlatá labuť u sporáku: Recept na bezlepkový dort Emy Destinnové

Seriál Zlatá labuť má u diváků úspěch. A my máme pro fanoušky skvělou novinku! Web nova.cz představuje pořad Zlatá labuť u sporáku, který se zaměří na mlsné jazýčky osobností první republiky, ale taky na zajímavosti o jejich životě.

Na čem si pochutnával Vlasta Burian? Co se servírovalo na večírcích Karla Čapka? To se dozvíte od Reginy Zajícové a Dominiky Rachůnkové, které v pořadu Zlatá labuť u sporáku vyměnily profesi redaktorek za profesi kuchařek amatérekJednoduchá jídla a dezerty, ale i nevšední kombinace surovin a chutí můžete otestovat spolu s nimi! Uvaříme si recepty inspirované knihou První republika u stolu od kuchaře a publicisty Jaroslava Vašáka. Premiérová epizoda pořadu Zlatá labuť u sporáku je věnovaná operní pěvkyni Emě Destinnové. 

Dort Emy Destinnové

Suroviny:

6 vajec

175 g moučkového cukru

175 g bramborové moučky

čokoláda na vaření

ovoce (maliny, borůvky)

sekané mandle

špetka soli

rostlinný tuk (na vymazání formy)

hrubá mouka (na vysypání formy)

Těsto

Vejce rozdělíme na žloutky a bílky. Žloutky vyšleháme s moučkovým cukrem do pěny. Přidáme bramborový škrob a znovu zamícháme. Ve druhé nádobě vyšleháme bílky se špetkou soli do sněhu, který následně přidáme k vyšlehaným žloutkům.

Dortovou formu pečlivě vymažeme máslem nebo rostlinným tukem a vysypeme moukou, aby se těsto při pečení nelepilo. Dort pečeme v předehřáté troubě na 160 stupňů přibližně hodinu a pravidelně ho kontrolujeme. Zda je těsto upečené, vyzkoušíme špejlí. Pokud se na ni těsto stále lepí, ale dort se začíná pomalu připalovat, dopečeme ho pod alobalem. Upečený dort necháme před zdobením vychladnout.

Poleva a zdobení

Ve vodní lázni rozpustíme čokoládu na vaření, kterou polijeme dort. Polevu rovnoměrně rozetřeme. Okraje dortu posypeme mandlemi, které Ema Destinnová milovala. Celou plochu dortu ozdobíme libovolným ovocem (například malinami a borůvkami). Kdo se nebojí experimentů, může vyzkoušet kyselé ovoce (například červený rybíz nebo exotickou marakuju).

Věděli jste, že se Ema Destinnová nikam nehnula bez svého Ivánka? Ale nebyl to manžel nebo zvířecí mazlíček… Jak se elegantní operní diva dostala k černé magii? A co skrývala pod svými noblesními šaty? Všechny zajímavosti se dozvíte ve videu.

Zlatá labuť

​Epizody Zlaté labutě u sporáku najdete na nova.cz.

Seriál Zlatá labuť sledujte každý čtvrtek ve 20:20 na Nově. S předstihem najdete epizody na Voyo!

Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady