• Pořady
  • Voyo
  • Fotbal a hooligans: Jaké tragédie způsobila agresivita fanoušků?

Fotbal a hooligans: Jaké tragédie způsobila agresivita fanoušků?

Přestože je fotbal hlavně o práci nohou, někdy se to na zápasech pěkně vymkne z rukou. A to zvlášť, když se fanoušci rozpálí jako červená karta rozhodčího. Jaké byly největší tragédie, po kterých zbyly zdemolované stadiony, vlaky, ale i ztráty desítek lidských životů?

Připomeňte si události, které vrhají stín na jinak perfektně zastřižený trávník nejoblíbenějšího sportu na světě.

Vlak na odpis (1989)

Když se v červnu 1989 vydali vlajkonoši Sparty Praha na zápas v Bánské Bystrici, nikdo z cestujících vlaku Hron netušil, že je čeká jízda hrůzy. Agresivní fanoušci se po cestě pokusili vyhodit průvodčí z vlaku (nebo ji na malou chvíli alespoň vystrčili do tmy), terorizovali spolucestující a nakonec rozmlátili celý vlak od sedaček až po zářivky. 

Film Proč? měl ukázat, že se výtržnosti dějí i ve zdánlivě spořádaném východním bloku.  |  FOTO:  TV Nova

​Ačkoliv si ve filmu Proč? inspirovaném událostmi, zahráli i samotní vlajkonoši, natáčení na stadionu nebylo pro štáb příjemné. Fanoušci je zasypávali bučením, házením odpadků a Daniela Landu, známého fanouška Bohemky, museli pro jeho bezpečí dokonce neustále hlídat.

Bruselská tragédie (1985)

​Ve filmu Proč? vlajkonoši skandují hesla Liverpool a Brusel. Jedná se o narážku na stadion Heysel, na němž fanoušci Liverpoolu protrhli zátarasy oddělující je od fanoušků Juventusu. Když diváci italského klubu začali před britskými chuligány prchat, zarazili se u betonové zdi a dav vytvořil smrtící mačkanici. Davová panika měla za následek 39 mrtvých.

Podobný osud čekal i na 96 fanoušků Liverpoolu, kteří byli ušlapáni na přeplněném stadionu v Hillborough v roce 1989.

Guatemalský masakr (1996)

Neuvěřitelných 80 obětí si vyžádala i popularita fotbalu ve střední Americe. Na kvalifikační zápas na mistrovství světa v Guatemale se toužilo dostat tolik lidí, že se mnoho lístků prodávalo na černém trhu.

Když se na už tak přeplněný stadion snažili dostat další a další fanoušci, způsobili tlačenici, v níž mimo jiné zemřelo mnoho dětí a které bezmocně přihlížel i samotný prezident Guatemaly.

Smrt slzným plynem (2001)

Největší fotbalové neštěstí na Africkém kontinentu sebralo život 120 lidem poté, co v panice začali utíkat před slzným plynem použitým policií. Nebyl to ale poslední incident. Kvůli výtržnostem a následném úmrtí 73 lidí na stadionu v Port Said dokonce egyptská fotbalová liga nesměla hrát dva roky.

Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady