• Pořady
  • Voyo
  • Svoboda na kolečkách s dokumentem King Skate: Proč si první prkna přivezli bratři Formanovi?

Svoboda na kolečkách s dokumentem King Skate: Proč si první prkna přivezli bratři Formanovi?

Dokumentární film King Skate vás zavede do dráty oploceného Československa, ve kterém si parta kluků vyráběla vlastní skateboardy, stavěla rampy v lese a ujížděla si na vlně svobody, který jim dopřával kus dřeva na kolečkách.

Málokdo ví, že vůbec první skateboardy do Československa přivezli Petr a Matěj Formanovi až z dalekého USA poté, co v roce 1976 doprovodili Miloše Formana na předávání Oscarů za Přelet nad kukaččím hnízdem. Skejtová horečka se brzy nato začala Československem řítit jako neřízené prkno z kopce.

Kolečka z puku a ilegální rampa

O tom, že by si skejt koupili v běžném obchodě, si ale mohli nechat zdát. Prkna si každý vyráběl ze všeho, co měl zrovna po ruce. „Úplně největší extrém byla kolečka. A kolečka, aby to prkno jezdilo dobře, bylo v podstatě to nejdůležitější,“ vzpomíná v dokumentu jeden z osmi pamětníků.

King Skate
Podomácku vyrobený skateboard snadno doplnila hokejová výzbroj.  |  FOTO:  Záběry z dokumentu King Skate

​Kolečkům tak daly život staré hokejové puky (tzv. pukbal), silikonové hadice nebo sportovní granáty. Stylem udělej si sám vznikla na pražském Strahově i první u-rampa a jízdu na ní nezastavila ani probíhající Spartakiáda v roce 1980. 

King Skate
Unikátní dobové záběry v dokumentu podtrhuje hudba osmdesátých let.  |  FOTO:  Záběry z dokumentu King Skate

Mejdan jedné doby

Unikátní záběry ze skejtovacích party, dobová hudba, ale i vědomí, že tohle už nepůjde nikdy zopakovat. Nejen to jsou důvody, proč King Skate v roce 2019 získal cenu Českého lva za nejlepší dokument. A na Voyo si za zvuku podomácku vyrobených skejtů podmaní i vás!

Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady