Maluj, nebo tě zabiju! Jak Tima Burtona inspiroval obří umělecký podvod?

Když umělkyně Margaret Hawkins poznala Waltera Keana, myslela si, že našla osudovou lásku. Jejich vztah ale brzy přerostl v jeden z největších podvodů v dějinách amerického umění. Skutečný příběh je natolik silný, že Tima Burtona přiměl k natočení snímku Big Eyes, který nyní můžete vidět na Voyo.

Obrazy Margaret Keane se během padesátých a šedesátých let staly senzací. Podivně velké černé oči malých dětí přitahovaly kupce jako magnet a ve velkém se prodávaly nejen originály, ale i kopie. Mělo to ale malý háček. Veškeré zásluhy si totiž připisoval její muž Walter Keane.

Maluj a nevycházej

Čím víc rostla sláva Margaretiných obrazů, tím větší ego měl i sám Walter. Scházel se se smetánkou, rozhazoval peníze a mluvil o sobě jako o géniovi. Svou ženu mezitím zavíral na dlouhé hodiny doma, aby pro něj otrocky vytvářela další a další obrazy.

V Big Eyes si titulní roli zahráli Christoph Waltz a Amy Adams.  |  FOTO:  TV Nova

Margaret navíc vyhrožoval smrtí v případě, že by jejich tajemství prozradila. Díky jeho stykům s mafií neměla důvod mu nevěřit.

Malování u soudu

Margaret nakonec sebrala odvahu, kontaktovala média a svého muže zažalovala. 

Margaret Keane pravdu dokázala až díky malování u soudu.  |  FOTO:  TV Nova

Soudce u stání rozhodl, že během hodiny musí oba namalovat obraz a prokázat, kdo je autorem ikonických obrazů. Walter Keane tvrdil, že má ztuhlé rameno a nenamaloval ani čárku. Zato Margaret vytvořila povedený obraz za necelých 50 minut. Jasný důkaz tak rozhodl v její prospěch.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Beat Eye Media (@beateyemedia)

Jenže ani výhra u soudu nedokázala Margaret vrátit jmění. Její choť ho doslova utopil v alkoholu a miliony vydělané během její největší slávy už nikdy neviděla. 

Užijte si dechberoucí příběh Big Eyes Tima Burtona, který už nyní najdete na Voyo.

Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady