• Pořady
  • Voyo
  • Alžběta II. v Česku? Kvůli vínu v Brně sama porušila protokol

Alžběta II. v Česku? Kvůli vínu v Brně sama porušila protokol

Devadesátá léta byla v Česku převratná hned na několika frontách. Do české kotliny totiž přivedla nejen vlnu svobody, ale také významné návštěvy. Jednou z nich byla i britská královna Alžběta II. a jejího choť princ Filip. Češi tak poprvé a naposledy mohli vidět profesionalitu, ale i lidskost legendárních monarchů.

Jak návštěva britského královského páru v Česku vypadala? Na jakých tuzemských lahůdkách si panovnice nejvíc pochutnala a co o sobě prozradila mluvčímu Ladislavu Špačkovi? Unikátní archivní záběry, ale i vzpomínky účastníků nyní můžete vidět i v dokumentu Alžběta II. Tři dny v Česku.

Na královnu se nesahá!

Návštěva britské panovnice s sebou přináší přísný protokol, který ihned po příjezdu v březnu 1996 porušil sám Václav Havel.

Královna Alžběta v Česku
Přísný protokol několikrát porušil sám Václav Havel.  |  FOTO:  z dokumentu Alžběta II.

​„Václav Havel vzal královnu opatrně a zlehka za loket, aby ji natočil směrem, kterým měla jít. V tu chvíli jeden důstojník sykl prezidentovi do ucha a řekl ‚Nedotýkejte se jejího veličenstva prosím‘,“ vzpomíná v dokumentu jeho dlouholetý mluvčí Ladislav Špaček. 

Vznešenost i lidskost páru

Královský pár měl ale pro post-komunistickou společnost, která v podobných pravidlech nebyla tolik zběhlá, značné pochopení. Královna dokonce na jednom z banketů prozradila Ladislavu Špačkovi i úskalí svého dětství. 

​​„Když mi byly čtyři roky, tak mě postavili do kouta. Panstvo se bavilo a já jsem tam musela stát a usmívat se,“ prozradila mluvčímu poté, co se ujistila, že ji nikdo neposlouchá.

Královna Alžběta v Česku
Královna Alžběta do České republiky přicestovala i s princem Filipem, který opět nešetřil svým pověstným humorem.  |  FOTO:  z dokumentu Alžběta II.

Svým pověstným humorem nešetřil ani princ Filip, který zažertoval i při představování noblesní Lucie Bílé a na ježka ostříhané Dagmar Peckové na slavnostním banketu.

​„Prezident je představoval – to je Dagmar Pecková, naše vynikající operní pěvkyně, a to je Lucie Bílá, naše rocková zpěvačka. Princ Filip se naklonil a řekl – nespletls jste si to?“

Pro dobré víno porušila protokol sama královna

Zatímco princ Filip odcestoval jako milovník koní do hřebčína v Kladrubech, Alžběta II. Se překvapivě vypravila do Brna. Zde si údajně pochutnala nejen na koláčcích, na její počest pojmenovaných královské, ale i na moravském víně.

Královna Alžběta v Česku
Královna Alžběta si v Praze prohlédla také korunovační klenoty.  |  FOTO:  z dokumentu Alžběta II.

​„Velice jí chutnalo rulandské šedé. Dokonce si i nechala dolít. Je to proti etiketě, každý chod má své víno, ale to víno bylo opravdu jedinečné,“ prozradil jeden z číšníků.

V dokumentu se dozvíte nejen to, jak vypadala její toaleta, ale i proč by v jejím pokoji neměl chybět gin s tonikem či jak na cestu vzpomínaly její dvorní dámy.

Audienci s královnou Alžbětou II. Si můžete sjednat v kteroukoliv denní dobu. Alžběta II.: Tři dny v Česku či britský dokument Dynastie Windsorů vás už nyní očekávají na Voyo.

Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady