Úspěch i tragédie. Život Karla Svobody v dokumentu jeho syna

Minisérie Iveta vrátila na obrazovky Karla Svobodu. Tedy alespoň v podání Saši Rašilova, který v devadesátých letech obsadil Ivetu Bartošovou do muzikálu Dracula a postaral se tak o její velký hudební comeback. Jeho veleúspěšný, ale i tragický život nyní můžete vidět na Voyo v dokumentu jeho syna Karel Svoboda: Šťastná léta.

Příběh Karla Svobody připomíná pohádku o splněných snech. Jako neznámý pianista v divadle Rokoko se seznámil s takovými hvězdami jako Helena Vondráčková, Marta Kubišová či Václav Neckář a nabídka na sepsání první skladby na sebe nenechala dlouho čekat. Svoboda brzy ukázal svůj neuvěřitelný talent stvořit hit. 

Talent, seběvědomí a humor

Karel Svoboda
Hvězda Karla Svobody začala stoupat v 60. letech. Napsal hity pro Martu Kubišovou, Václava Neckáře i Helenu Vondráčkovou.  |  FOTO:  TV Nova

​V dokumentu si tak vyslechneme nejen výpovědi samotného Karla Gotta, ale i Evy Pilarové, Václava Neckáře či Františka Ringo Čecha. Podle všech Svoboda působil jako bonviván se smyslem pro humor, který za všech okolností působil sebevědomě a vesele. A to i ve chvílích, kdy mu do smíchu rozhodně nebylo.

Karel Svoboda
Hana Svobodová alias Šiška byla první velkou láskou Karla Svobody.  |  FOTO:  TV Nova

​Díky jeho synovi Petru Kleinovi Svobodovi se do dokumentu dostalo mnoho unikátních domácích záběrů z domácích oslav, večírků, cest z Ria de Janeira i ze svatby s jeho první ženou a múzou Hanou. „Když psal, díval se na Hanku tak láskyplně, že psal vlastně pro ni,“ potvrdil v dokumentu Karel Gott, který se natáčení dokumentu účastnil jen pár měsíců před svou smrtí.

Karel Svoboda
Karlu Gottovi v době natáčení dokumentu zbývalo jen pár měsíců života. Přesto jako vždy sršel elegancí a humorem.  |  FOTO:  TV Nova

Život bohatý na úspěch i tragédie

Dokument se dotýká pracovních úspěchů, ale i tragédií. Tou byla i smrt Hany Svobodové v roce 1993. „Smrt mojí maminky přišla zcela nečekaně. Na pohřbu hráli Lásko má já stůňu a dodnes, když slyším tu píseň, bolí mě celá duše,“ říká v dokumentu syn Petr.

Karel Svoboda  |  FOTO:  Jan Zátorský / MAFRA / Profimedia

​ „Táta se se mnou začal bavit jako rovný s rovným, svěřoval se mi se svými strachy, bolestmi a věcmi, které ho trápily. Nevím, zda mu tu vrbu dříve dělala máma, ale najednou jsem tu byl já.“

Rány osudu se skladateli nevyhnuly ani v druhém manželství. Z jeho vztahu s Vendulou Svobodovou se narodila dcera Klára, která v pouhých čtyřech letech zemřela na leukémii. Rány osudu na skladatele těžce doléhaly a nepomohlo tomu ani narození syna Jakuba. Skladatel se zastřelil v roce 2007 ve věku 68 let.

Celý dokument o Karlu Svobodovi, ale i o Karlu Gottovi najdete už nyní na Voyo.

Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady