Cestu do pravěku můžete zažít i vy. Jak animátor z Gottwaldova dobyl třetihory?

Film Karla Zemana Cesta do pravěku stále – i po několika desetiletích od svého vzniku – oslovuje všechny generace. Čím to je? Je možná trochu nepochopitelné, že vlastně všechno začalo reklamou. Co všechno o filmu ještě nevíte a jak si udělat pravěkou jízdu také doma?

Experimentální animovaná tvorba Karla Zemana stále oslovuje dětské i dospělé diváky. Čím se jeho tvorba od klasické animace liší natolik, že Karla Zemana obdivují i zahraniční režisérské kapacity?

Kde bral Karel Zeman inspiraci?

Hned po studiích na střední škole se mladý Karel Zeman rozhodl roztáhnout křídla a objevit krásy daleké Francie, proto tam odjel na inzerát z novin pracovat v reklamě a zároveň studovat reklamní výtvarnictví. Nakonec se rozhodl, že procestuje i další destinace po celé Evropě, a zavítal i do Severní Afriky. Po evropských destinacích cestoval většinou pěšky a na živobytí si vydělával malováním pohlednic. A možná právě během svých osobních dobrodružství získal inspiraci pro pozdější filmová dobrodružství.

Precizní ekonom

Střední ekonomické vzdělání Zemanovi dopřálo jistou míru preciznosti, díky které byl později tak přesný v technických propočtech, což se mu hodilo pro jeho filmové triky. Tajnou ingrediencí jeho triků pak byla perspektiva – optického klamu dosáhl tak, že herce postavil do dálky a malého dinosaura do popředí. Vzhledem k tomu, že byl dinosaurus ke kameře blíže, působil ohromně a Petr s Toníkem, Jirkou a Jendou, kteří na něm měli stát, zase byli v dálce maličcí.

Malé město plné dětské tvorby 

Po návratu do Česka nejdříve Zeman získal práci pro zlínskou obuvnickou firmu Baťa jako aranžér výloh. Asi není divu, že brzy získal ocenění za nejlepší výlohu. Vítězství v soutěži mu paradoxně otevřelo cestu k animovanému filmu. Štábu, který ho přišel natočit, ukázal svou tvorbu, a tak získal nabídku k práci přímo ve zlínských ateliérech, kde se jedním z jeho nejlepších děl stala Cesta do pravěku.

Vydejte se na cestu do pravěku i vy

Pamatujete si, jak jste jako malí svítili baterkou na ruku a proti zdi vznikaly tvary podobné krokodýlům a dalším bytostem různých velikostí? Vše záleželo na tom, jak daleko dáváte ruku od světla. A přesně tento princip používal ve své tvorbě i Karel Zeman. Pokud si chcete doma také vytvořit imaginární svět třetihor nebo třeba nějaké jiné dobrodružství, postačí vám k tomu tužka, papír a trocha trpělivosti. Přesný návod najdete v dokumentu o tvorbě Karla Zemana nebo ve videu výše.

Cesta do pravěku.
Cesta do pravěku od Karla Zemana.  |  FOTO:  TV Nova

Počátky filmové tvorby

Podobně inspirativní a nadčasové byly také první filmové snímky George Meliése, který se vydal až na měsíc. Jeho tvorba má v sobě podobné tendence jako Zemanova – hravost a vidění světa dětskýma očima. Když se podíváte zblízka, některé domečky a kusy měsíce jsou vytvořené na podobné principu jako u Zemana. První filmové snímky totiž byly ve své podstatě animované.

Celý film Cesta do pravěku na Voyo.

Pokud vás zajímá celá tvorba Karla Zemana podívejte se i na dokument Filmový dobrodruh Karel Zeman, který najdete na Voyo!

Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady