Zpověď Matthewa Perryho: Během kterých dílů seriálu Přátelé byl úplně mimo?

Herec Matthew Perry se jako Chandler Bing ve fenomenálně úspěšném sitcomu Přátelé proslavil po celém světě. I když se jednalo o nejkrásnější období jeho života, zažíval tenkrát i velmi krušné chvíle. Už od svých osmnácti let totiž bojoval se závislostí na alkoholu. Tlak spojený s účinkováním v seriálu jeho problémy ještě více prohloubil a později se k nim přidružila i závislost na lécích tišících bolest. Která událost ho donutila s tím skončit? Do koho byl při natáčení zamilovaný? A při kterých scénách v seriálu byl úplně mimo?

Všechny detaily ze svého života prozradil ve své nové knize Přátelé, lásky a ten ohromný průšvih, ve které odhaluje, jak těžký byl jeho boj se závislostí, kolikrát kvůli ní musel podstoupit operaci a jak výrazně jeho život ovlivnilo účinkování v seriálu Přátelé. Přes pozornost celého světa, které se seriálovému hitu dostalo, neměl téměř nikdo tušení, že mladý herec po celou dobu natáčení bojoval se závislostí na alkoholu. V rámci propagace svých memoárů poskytl novinářce Diane Sawyer rozhovor, který můžete pod názvem Matthew Perry: Zpověď nově sledovat na Voyo.

Přátelé

Sitcom Přátelé vzniknul v roce 1994. Tvůrci si pozvali čtyřiadvacetiletého herce na konkurz, na kterém jim vyprávěl o svých úzkostech a nesnázích s dívkami. Taková byla potom i jeho postava Chandlera Binga. Skupina šesti herců si rychle sedla a chemie mezi nimi fungovala i mimo obrazovky.

Herci ze seriálu Přátelé.
Šestice herců ze seriálu Přátelé. FOTO:  TV Nova

Astronomické výdělky

Jako první se stal známou hvězdou David Schwimmer, který kolegy nenechal ve štychu a přišel s nápadem, že budou vyjednávat podmínky natáčení společně. Jejich odměny lámaly rekordy a na konci druhé série dostával každý z nich milion dolarů za epizodu.

Platonické lásky

Matthew Perry v rozhovoru přiznává, že byl dlouhou dobu zamilovaný do Jennifer Aniston. Když ji ale pozval na rande, ona odmítla a chtěla, aby jejich vztah zůstal pouze na úrovni přátelství. Střídavě se mu potom líbily i jeho další dvě kolegyně. „Copak je možné nezamilovat se do Jenny, Courteney i Lisy? V tom stavu bylo těžké pracovat, protože jsem musel předstírat, že mi jsou jedno,“ okomentoval to v rozhovoru se smíchem herec.

Matthew Perry během rozhovoru.
Matthew Perry během rozhovoru s Diane Sawyer. FOTO:  TV Nova

Závislost

I když byl talentovaný, slavný a měl kolem sebe přátele, stejně se necítil šťastný. Navíc měl hrůzu z toho, že ho sleduje ohromné množství lidí, kvůli čemuž se paradoxně začal cítit velmi osaměle. Aby zaplnil díru v nitru, začal nejdříve pít ve velkém množství alkohol. Po zranění na vodním skútru v roce 1997 k němu přibyly i prášky, které dostal na bolest. Tím se rozjela spirála závislosti, která nešla jen tak zastavit. „Přísahám Bohu, že kdybych si je nikdy nevzal, dalších 30 let by vypadalo úplně jinak,“ tvrdí Matthew Perry.

Přátelé.
Šestice herců ze seriálu Přátelé. FOTO:  TV Nova

Co na to kolegové?

V nejhorším období bral 55 tablet vicodinu denně. Sháněl je tak, že chodil po doktorech a předstíral bolest hlavy. Nebo chodil na prohlídku nemovitostí a bral prášky z domácích lékárniček. V té době se o závislostech veřejně ještě vůbec nemluvilo, takže se snažil vše držet v tajnosti. „Měl jsem pravidlo, že v práci nebudu nic brát ani pít. To jsem dodržoval, ale chodil jsem tam s ukrutnou kocovinou,“ přiznal představitel Chandlera Binga. Kolegové ze seriálu o tom ale věděli a snažili se mu pomoct, jen nevěděli jak. „Jenny se o mě zajímala ze všech nejvíc a já jsem jí za to moc vděčný,“ dodal herec.

Matthew Perry a Julia Roberts.
Matthew Perry a Julia Roberts v seriálu Přátelé FOTO:  Profimedia

Alkohol a drogy

Diváci seriálu ho tenkrát pravidelně vídali na televizních obrazovkách, ale nikoho ani ve snu nenapadlo, čím si prochází. Přitom vypadal v každé sérii úplně jinak. Když užíval ve větší míře alkohol, je v jednotlivých dílech tlustší. Když naopak bral prášky, které způsobují nechuť k jídlu, je vychrtlý až na kost. V jednu dobu dokonce vážil pouhých 57 kilo.

Detoxikace

Nakonec skončil herec v léčebně, kde podstoupil vyčerpávají detoxikaci. To ale nebyl ani zdaleka konec jeho potíží. Během života byl podle svého odhadu zhruba na 6 tisících setkání anonymních alkoholiků, strávil 30 let na terapiích, absolvoval nejméně 15 odvykacích pobytů a prošel přibližně 65 detoxikacemi.

Blízko k smrti

V roce 2018 ho jeho nezdravý životní styl dohnal. Prasklo mu tlusté střevo, dostal zápal plic a skončil napojený na mimotělní podporu, ze které se už jen tak někdo nedostane. V nemocnici následně strávil celých pět měsíců a jen o vlásek unikl smrti. Po celou dobu měl velkou podporu rodiny, která ho nikdy nenechala samotného.

Matthew Perry.
Matthew Perry v mládí. FOTO:  TV Nova

Pomoc druhým

Nakonec se z nemocnice dostal a vrátil se do normálu. V současnosti se cítí konečně v pohodě a našel nový smysl života. Kvůli tomu, čím si prošel, si dal za cíl pomáhat těm, kteří se stejně jako on potýkají se závislostí. Ve své knize popsal všechny odstrašující detaily z období, kdy alkohol a drogy užíval. I když se mu o tom nemluví dobře, doufá, že jeho boj inspiruje ostatní, aby to nikdy nevzdávali.

Rozhovor Matthew Perry: Zpověď sledujte na Voyo.

Sdílet

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady