Film Výjimeční chytne za srdce. Do jakého tématu se tvůrci Nedotknutelních pustili?

Život není vždy pouze jednoduchý, ale může v něm nastat mnoho nepředvídatelných zvratů. Do zfilmování těchto složitých životních osudů se pouští francouzské duo tvůrců Olivier Nakache a Eric Toledano. Ve snímku Výjimeční z roku 2019 se vydali prozkoumat svět péče o děti a dospívající s autismem.

Stejně jako v případě filmu Nedotknutelní z roku 2011 se na tuto problematiku nahlíží s patřičným nadhledem. Takže se divák u sledování nejen dojme, ale bude se i dobře bavit. A ještě ke všemu si uvědomí sílu poselství, které se tvůrci snaží předat. Dosáhnout něčeho takového? To je samo o sobě neuvěřitelný výkon.

Hlavně neztrácet optimismus

Přátelé Bruno a Malik vedou spolek pro autistické děti a dospívající. Často se k nim dostávají ty nejtěžší případy, které nikde jinde nejsou schopni zvládnout. Společně učí mladistvé ze sociálně slabých rodin, jak se o takové jedince starat. Svojí práci obětují naprosto vše, protože z celého srdce věří, že má smysl. Podle úřadů ale nemají patřičná oprávnění a jejich neotřelé postupy se nezamlouvají každému. Navzdory všem komplikacím neztrácejí optimismus a zvláštní situace, do kterých se dostávají, berou s humorem.

FOTO:  TV Nova

Inspirace skutečností

Ty nejzajímavější příběhy píše sám život. Toho jsou si francouzští tvůrci moc dobře vědomi, proto se jimi nepřestávají inspirovat. Eric Toledano má navíc s autismem osobní zkušenost, protože má takového člověka ve své rodině. Kvůli tomu je předobrazem postavy Bruna jeho kamarád a majitel pečovatelského centra, který této činnosti zasvětil téměř celý život.

FOTO:  TV Nova

Autenticita

Právě z jeho zážitků a zkušeností vycházejí také jednotlivé situace ve filmu. Do některých postav obsadili tvůrci skutečné autisty. Díky tomu působí celé dílo velmi uvěřitelně. Toho lze dosáhnout vždy pouze tím, když máte potřebnou znalost daného prostředí. Není se čemu divit, když Olivier Nakache a Eric Toledano strávili celé dva roky sledováním chodu takových organizací.

FOTO:  TV Nova

Humorné situace

Jeden klient ve filmu například pravidelně zastavuje v té největší špičce pařížské metro. Aby mohl cestovat do práce, snaží se překonat strach z jízdy metrem, proto vždy zatáhne za záchrannou brzdu. Kvůli tomu ho Bruno taky hned v úvodu vyzvedává u ostrahy metra, kde se snaží celou záležitost s taháním za brzy a kousáním během zadržování zlehčovat.

FOTO:  TV Nova

Tolerance

Další témata, na které snímek upozorňuje, jsou problémy lidí ze sociálně slabých rodin a důležitost vzájemné tolerance. Ústřední postavy jsou například každá jiného vyznání zatímco Bruno je žid, Malik je muslim. Nikdo ani nevytahuje škraloupy z minulosti některých mladistvých. Všichni totiž mají jeden společný cíl. A tím je začlenit sebe i lidi s autismem nějakým způsobem do společnosti. Protože fungovat v ní bez sebemenších obtíží není občas jednoduché vůbec pro nikoho.

Galerie

Film Výjimeční sledujte na Voyo!

Sdílet
  • #Olivier Nakache
  • #Eric Toledano
  • #Voyo

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady