Dokument Interrupcie na Slovensku: Pomoc dětem, nebo moc nad ženami?

Kde končí právo ženy a začíná právo dítěte? Jaké jsou příběhy žen, které se rozhodly potrat podstoupit? A proč lékaři hájí právo na bezpečný potrat?

Nový dokument novinářek Lenky Stankové a Barbory Marekové vám ukáže moderní Slovensko stojící na hranicí mezi polskou a liberální cestou potratů. Kam se vydá, vám možná napoví dokument, který nově dorazil na Voyo.

Anna Záborská jako symbol církevního boje

Politici, lékaři i samotné ženy. Lenka Stanková a Barbora Mareková si před kameru přizvaly všechny vrstvy slovenské společnosti, kterých se potrat přímo či nepřímo týká, a vytvořily tak pestrou mozaiku názorů i výpovědí. Významným počinem je i to, že na poslední chvíli přijala pozvání také slovenská konzervativní politička Anna Záborská. Europoslankyně a členka hnutí OLaNO (Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti) se dlouhodobě snaží omezit přístup k ženám k potratům. A to přesto, že jejich počet na Slovensku neustále klesá.

FOTO:  TV Nova

​​Její návrh na to, aby si ženy musely poslechnout tlukot nenarozeného plodu, neprošel. Právě díky ní ale dnes musí žadatelky o potrat čekat 48 hodit a „přemýšlet” o svém rozhodnutí. Toto pravidlo se snažila prosadit také u žen, které těhotenství ohrožuje na životě. Návrh na úpravu zákona však byl těsně před účinkováním v dokumentu zamítnut.

FOTO:  TV Nova

​„Není náhodou, že je tváří proti-potratové politiky právě Anna Záborská,“ tvrdí v rozhovoru pro TV Markíza Barbora Mareková. „Církev nemá ve vedení ženy a aby mohla prosazovat své politické cíle, k jejich hlásání je symbolicky potřebuje.“

Svá rozhodnutí bychom nezměnily, tvrdí ženy

„Byla jsem po rozvodu, se dvěma dětmi. Potřebovala jsem dát náš život dohromady,“ říká jedna z žen, která v kontrastu se sebevědomou političkou vypovídá pokorně a zády ke kameře. „Když jsem zjistila, že jsem těhotná, byl to pro mě okamžik hrůzy. Rozhodla jsem se prakticky okamžitě.“

FOTO:  TV Nova

​Celý dokument prolínají intimní zpovědi žen, které se podělily o své důvody k potratu. I tady najdete všechny společenské vrstvy – elegantní dámu na podpatcích i ženu z osady. Všechny samoživitelky, které si nemohly dovolit starat se o další dítě. V jejich hlase někdy cítíte zlomení a smutek, žádná z nich by ale svůj čin nevzala zpátky: „Udělala jsem to kvůli dětem, které už byly na světě,“ tvrdí jednomyslně. 

Zákaz potratů? Ženy budou umírat, poté se opět zavedou

Třetici nejvýraznějších hlasů pak doplňují vyjádření lékařů, kteří interrupce provádějí. Právě ti jsou ve veřejné diskuzi nejméně slyšet a při projednáváních potratových zákonů po nich nikdo nechce vyjádření ani expertizy.

Právo žen na bezpečný potrat jednohlasně podporují dotázaní lékaři, mezi nimi i hlavní odborník MZ SR pro gynekologii a porodnictví Miroslav Borovský. „Ty potraty tady byly odjakživa. Jestli si někdo myslí, že tímto rozhodnutím změníme chod lidstva, tak je na omylu.“ Nastiňuje také to, proč se v 50. letech lékařské potraty zavedly. „To nebylo proto, aby nás bylo v populaci méně. Zavedly se proto, aby zbytečně neumíraly ženy, matky od rodin.“

FOTO:  TV Nova

​Ve výpovědích lékařů chybí zastoupení gynekologů, kteří využívají tzv. „práva volby“, kdy nemusí provádět interrupce. Většina z těchto lékařů také nepředepisuje antikoncepci. Na kameru ale podle tvůrkyň nechtěl mluvit nikdo z nich. 

Ať už v tomto dilematu stojíte na jakékoliv straně barikády, dokument od TV Markíza vás rozhodně nenechá chladným. Názory a výpovědi účinkujících vás rozčílí, dojmou a možná i dovedou na nejbližší demonstraci. Vaší pozornosti by Interrupcie na Slovensku rozhodně neměly uniknout. Už nyní jej můžete zhlédnout na Voyo.

Sdílet

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady