• Pořady
  • Víkend
  • Nedá se předpovědět a ničí život: Čeští vědci mají páku na zákeřnou nemoc

Nedá se předpovědět a ničí život: Čeští vědci mají páku na zákeřnou nemoc

Parkinsonovou chorobou v České republice trpí kolem třiceti tisíc lidí. Jedná se o ztrátu schopnosti kontrolovat vlastní pohyb. Doposud nebylo možné nemoc předpovědět, avšak zdá se, že čeští vědci se postarají o celosvětovou senzaci na poli medicíny.

Špičkový ostravský neurolog David Školoudík je spolu s týmem IT specialistů před dokončením metody, která dokáže Parkinsonovu chorobu odhalit i třicet let předtím, než má pacient první příznaky. Školoudík vidí potenciál ve vyšetření ultrazvukem.

FOTO:  TV Nova

Jelikož na světě se najde jen pár neurologů, kteří dokáží mezi stovkami odstínů šedi na obrazovce rozeznat příznaky této nemoci, vymysleli s týmem speciální algoritmus, který počítá dvě nezávislé veličiny. Z nich pak vytváří finální číslo, které jim prozradí riziko dané nemoci.
FOTO:  TV Nova

Na poli lékařské vědy jde o převrat, je ověřené, že tento program je minimálně tak přesný jako pár výše zmíněných odborníků. Nová metoda by pak dále mohla zjistit i riziko onemocnění Alzheimerovou chorobou, a nebo rozpoznat depresi.
FOTO:  TV Nova

Příležitost nechat se vyšetřit využila i reportérka TV Nova. Jakou pro ni David Školoudík měl diagnostiku? Na to se podívejte v naší reportáži.
TV Nova
Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nejnovější videa z pořadu Víkend

Články k pořadu Víkend

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady