Takhle snížíte množství odpadu v domácnosti

Dokážete si představit život bez odpadkového koše? Troufám si říct, že těžko, protože každý z nás vyprodukuje půl tuny odpadu za rok. Existují přitom domácnosti, ve kterých koš budete hledat marně. Veronika Cholinská natáčela v brněnské rodině, která vyhazuje ročně jen 45 kilogramů. K životnímu stylu zero waste, česky životu bez odpadu, si nachází cestu čím dál víc lidí. V reportáži můžete vidět, jak snížit objem svého odpadu třeba už od zítřka.

 

Česko patří v třídění odpadu mezi světovou špičku. Cestu k barevným kontejnerům si našlo už víc než 70% lidí. Má to smysl, to je bez diskuze, třeba jen díky vytřídění papíru se za minulý rok podařilo zachránit víc než 2 miliony stromů. Jenže ani recyklace není všemocná, naše planeta se pomalu ale jistě začíná topit v odpadcích a přibývá názorů, že je třeba dělat víc.

 

Poslední dostupné údaje ukazují, že průměrný Čech vyprodukuje přes půl tuny komunálního odpadu ročně. A bohužel jde o trend celosvětový. Naštěstí ale ne u všech. Mladá maminka Martina se rozhodla změnit svůj přístup k odpadu a to právě skrze životní styl zvaný zero waste. Její domácnost vypadá úplně stejně, jako každá jiná. Kromě toho, že byste tu klasický odpadkový koš hledali marně.

 

"Veškeré čisticí prostředky jsem zrušila a místo toho používám sodu a ocet a stačí mi to úplně na všechno, někdy když si chci poradit s větší špínou tak používám perkarbonát sodný a zrcadla myju tak, že je umyju a postříkám octem a vyleštím", prozradila Martina.

   

Výroba takového octového čističe není vůbec složitá


Na výrobu čističe potřebujeme citron, ocet a vodu. Citrony naložíme na tři měsíce, směs slijeme, naředíme 1:1. Kdo by chtěl vůni, může přidat koření, třeba hřebíček.

 

Místo koupeného pracího prášku si Martina vyrábí vlastní z mýdla a prací sody, doma používají také tuhá mýdla a šampony, rozložitelné bambusové kartáčky nebo klasickou kovovou žiletku. O tom, že existují žiletky bez plastů mladší generace ani neví. Část té starší z pohodlnosti zase zapomněla.

 

Je jasné, že na tenhle styl života není pro každého a Martiny přístup můžeme vnímat jako extrémní. Existují ale věci, které nestojí velkou námahu a v konečném důsledku dokážou hodně. V reportáži máme pro vás několik tipů, které můžete do praxe uvést hned. Takže hurá do toho. Už Jan Werich přece říkal: kdo nechce, hledá důvod - kdo chce, hledá způsob.

Sdílet

Nejnovější videa z pořadu Víkend

Články k pořadu Víkend

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady