Šikana zašla příliš daleko. Na koho se mohl Šimon z Ulice včas obrátit?

Šikana otřásla rodinou Gábiny Pumrové z Ulice. Všichni se dozvěděli, co Šimon prožíval ve škole a co všechno mu prováděli Roman s Viktorem. Do situace se okamžitě vložila také škola. Prokop jako ředitel celou věc prošetřuje. Oběti šikany ale mohou najít pomoc dříve, než to zajde příliš daleko.

Šimon (Jakub Krause) se rozhodl vyřešit šikanu po svém. Už se nechtěl potýkat s Romanem (Stanislav Havrda) a Viktorem (Martin Chmelík), kteří neustále přitvrzovali. Nakonec přinesl Šimon do školy zbraň. Nebyla nabitá, ale i tak to všechny vyděsilo.

Šikana

Šimonova rodina se po činu dozvěděla o tom, co se mu celou dobu dělo. Pořádně je to šokovalo. Odhalení rozpoutalo sérii rozhovorů a vyšetřování. Škola začala vymýšlet postupy, které by pomohly situaci vyřešit. Rodina se zase snaží Šimonovi pomoct. Šikana ale nemusela zajít tak daleko. A to kdyby se ji rozhodl Šimon vyřešit dříve.

Včasné řešení

Pokud se děti potýkají se šikanou, je několik možností na koho se mohou obrátit. Důležití jsou rodiče, ale pomoc najdou také ve škole. Existují i linky, kdy některé z nich fungují i dvacet čtyři hodin denně.

Podle Barbory Pšenicové z Nevypusť duši by se lidé neměli nechat odradit, pokud budou zrovna linky přetížené. „Na druhé straně sedí proškolení interventi/interventky, kteří s tím umí pracovat, mají na vás poměrně dlouhou dobu, aby vám nějakým způsobem pomohli a řekli vám, jaké máte možnosti v té dané situaci," vysvětlila.

​​Odborná pomoc

Problémy by oběti šikany neměly řešit samy. Obrátit se kromě rodiny nebo školy mohou také na organizace Nevypusť duši a Proxima Sociale. Dále také na terapeutickou linku Sluchátko, na Linku bezpečí nebo na Bílý kruh bezpečí.

Další případy

Šimon není jediný, kdo v Ulici řešil šikanu. Podobným problémem si prošel Ota (Filip Rajmont), kdy si na něj zasedli dva studenti, kteří mu způsobili nejedno trápení. A tehdy pro Otu také nebylo jednoduché se s tím někomu svěřit, i proto má pro Šimona pochopení.

Sledujte oblíbený seriál od pondělí do pátku od 18:25 na Nově. Celé díly Ulice najdete na Voyo. 

Sdílet

TOP články

Nejnovější