10 neznámých faktů o Leonardu Cohenovi, autorovi hitu Hallelujah. Upřímnou soustrast

Zemřel legendární kanadský písničkář Leonard Cohen. Dožil se úctyhodného věku 82 let. Přečtěte si několik nečekaných faktů o tomto všestranně nadaném a uznávaném umělci.

Jeho otevřené písně o lásce, duchovnu, mezilidských vztazích, které jsou doprovázené hudbou míchající folk, rock i kabaret, inspirovaly mnoho dalších hudebníků a objevily se ve více než stovce coververzí, zejména pak jeho nejznámější Hallelujah. Tu mimojiné zpíval také Miroslav Etzler, když v pořadu Tvoje tvář má známý hlas Leonarda Cohena ztvárňoval (a 6. díl druhé řady Tvojí tváře s ní také vyhrál).


1. Po škole chtěl být právníkem. Díky bohu, že se nakonec na tuto dráhu nevydal, svět by byl ochuzen o tolik krásných textů a melodií!

FOTO:  TN.cz

2. Jeho nejpopulárnější album Various Positions, na kterém se nachází i kultovní píseň Hallelujah, nebylo podle prestižní nahrávací společnosti Columbia Records dost dobré pro americký trh.
 

3. Přestože má dvě děti, nikdy se neoženil. Jeho odpověď je jednoznačná:„Příliš jsem se toho bál.“
 

4. Svou dceru pojmenoval poměrně netradičně Lorca, jako Federico García Lorca, španělský surrealista, který byl jedním z jeho oblíbených básníků a jemuž tím chtěl vzdát hold.


5. Když bylo Cohenovi 32 let, byl uznávaným básníkem a spisovatelem. Vyšlo mu několik sbírek poezie a dva romány. Až poté, co jeho druhý román kritika nepřijala příliš vlídně kvůli nadmíře sexuality, se začal naplno věnovat hudební kariéře a psaní písní.
 

6. Je autorem vlastního alkoholického koktejlu. Jmenuje se Red Needle (červená jehla) a skládá se z tequily, brusinkové šťávy, citrónu (či jiného exotického ovoce) a ledu. Vymyslel jej už v roce 1975.

FOTO:  TN.cz

7. Dlouhou dobu žil na řeckém ostrově Hydra, kde jeho životní náklady nepřekročily 1000 dolarů za rok. Koupil si zde malý dům bez elektřiny a tekoucí vody. Nějaký čas také strávil ve srubu v Tennessee nebo v malém přívěsu na jihu Francie.
 

8. Přestože byl židovského původu a pocházel z velmi religiózně založené rodiny, od 80. let se věnoval také buddhismu.

FOTO:  TN.cz

9. Všestranně nadaný Cohen si také vyzkoušel, jaké to je být hercem. V jednom díle osmdesátkového seriálu Miami Vice hraje vysoce postaveného člena Interpolu, který pomáhá jedné z hlavních postav vypátrat nebezpečného teroristu.
 

10. Cohen je váženým kanadským občanem, získal dokonce nejvyšší kanadské vyznamenání – Řád Kanady. Byl také blízkým přítelem kanadského premiéra Pierra Trudeaua a účastnil se jako čestný host jeho oficiálního pohřbu.

Sdílet

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady