V reálu by Zuzana Májová s hledáním vraha ani nemohla pomáhat! Jak vidí expert pondělní díl Specialistů?

V reálu by Zuzana Májová s hledáním vraha ani nemohla pomáhat! Jak vidí expert pondělní díl Specialistů?
Zdroj: TV Nova

Tým kriminalistů v seriálu Specialisté řeší jeden závažný zločin za druhým. Naposledy stopoval sériového vraha, který ohrožoval místní ženy. Omámil je a následně je usmrtil. Jak tento případ a postupy seriálových vyšetřovatelů vidí odborník z branže, vedoucí protidrogového oddělení pražské policie Jaromír Badin?

Přehrát poslední díl

V pátém díle druhé řady Specialistů s názvem Dvojí život řeší případ vražd mladých dívek. Vyšetřovatelé brzy zjistí, že byly omámené neznámým mužem. Poté zneužité a následně zavražděné. Jednoho večera se jeho obětí málem stal jeden vyšetřovatel ze Specialistů, konkrétně Zuzana Májová. Zuzana čeká v baru na svého přítele, Tomáše Ulrycha a náhodně se seznámí se sympatickým mladíkem, Markem Borským. Mladý muž ji pozve na drink. Když ji pak ospalou vyprovází k autu, pokusí se ji zatáhnout do temného průjezdu, ale Zuzana se mu ubrání.

Galerie


Druhý den najdou v jednom temném dvoře mrtvolu mladé dívky v Zuzanině věku. Zjišťují, že oběť byla sexuálně zneužita, ale beze stop zápasu. Jedinou stopou po vrahovi je manžetový knoflíček a stejný zahlédla Zuzana na Markově košili. Kriminalisté začnou pátrat po Markovi na základě Zuzanina identikitu. Zjišťují, že vrah nejprve omámil svou oběť drogou – látkou, která se používá v medicíně pro určitý druh narkóz. Pro celý tým Specialistů začal závod s časem!

FOTO:  TV Nova

Případy sériových nebo masových vrahu nejsou ve střední Evropě příliš rozšířené, přesto se jich za naši krátkou historii objevilo. Jaký názor na to má expert Jaromír Badin? Tyto statistiky moc neznám, ale mohu říct, že naštěstí žijeme v bezpečné zemi, kde se tento druh kriminality příliš nevyskytuje. Je to spíše rarita. Hlavně je to tím, že naši kolegové z mordparty jsou velice úspěšní a dopadnou vraha hned po první nebo druhé vraždě. Takže to není jako v zahraničí, kde občas mívají sérioví vrazi pré. V tomhle jsme civilizovaná země s dobře rozvinutou a zkušenou kriminální policií, takže se nemusíme obávat masových vrahů.
FOTO:  TV Nova

A pamatuje si některé příklady masových vrahů u nás? Ještě za dob Jiřího Markoviče (Český kriminalista. K policii nastoupil v roce 1964. Byl členem odboru vyšetřování hlavního města Prahy a šéfem jednoho ze dvou oddělení vražd pražské policie, pozn. r.), kterému se přezdívalo lovec masových vrahů, jich na území Československé republiky řádilo několik. Nejznámějším případem je asi Ladislav Hojer (-sadistický sériový vrah a kanibal, který mezi lety 1978 až 1981 zavraždil na území Československa celkem 5 žen, pozn. r.) nebo Jiří Straka (v rozmezí 17. února až 16. května 1985 napadl na území Prahy celkem 11 žen, přičemž brutalita jeho útoků se postupně zvyšovala, získal přezdívku spartakiádní vrah, pozn. r.), oba tyto muže vyřešil právě Markovič. V moderní éře jsou asi nejznámější manželé Stodolovi (čeští sérioví vrazi, kteří v letech 2001 a 2002 zavraždili a oloupili 8 osob důchodového věku, pozn. r.) a „Lesní vrah“ (vlastním jménem Viktor Kalivoda, zastřelil 3 lidi, pozn. r).
FOTO:  TV Nova


Našel Jaromír Badin spojitost mezi Heparinovým vrahem a sériovým vrahem z posledního dílu Specialistů? Oba působili v nemocničním prostředí a používali silná medika k usmrcení a omámení. Oba dva měli svá specifika. U Petra Zelenky alias Heparinového vraha byly oběti bezbranné a nebo v bezvědomí. On jim jenom podával silné množství léku na ředění krve, což způsobilo vykrvácení. Naopak náš seriálový vrah byl lovec. Své oběti aktivně vyhledával na veřejnosti, připravoval si je, následně je omámil a zavraždil. Tam se většinou stává, že se zkracují intervaly mezi jednotlivými útoky a nebezpečnost pachatele narůstá.

Hned na začátku dílu se Zuzana Májová, kterou ztvárňuje Zuzana Kajnarová, málem přijde o svůj život, když se připlete v baru do cesty onomu vrahovi. Naštěstí přežije a aktivně se účastní vyšetřování. Jak to funguje ve skutečnosti, když je osoba poškozená a zároveň vyšetřovací orgán? Samozřejmě by se měla z této kauzy vyloučit nebo řešit jiné případy. V mordpartě je několik týmů, které řeší jiné případy. U soudu to musí být „čisté“ – nemohou být pochyby z ovlivnění vyšetřování. Kdyby u případu působila jako poškozená a zároveň jako policejní orgán, tak to ohrožuje zákonnost. Dokonce by bylo možné vyloučit celou pražskou mordpartu, protože by mohla být oprávněná námitka z podjatosti i u jejích kolegů a muselo by to vyšetřovat jiné krajské ředitelství. I na toto jsou policisté připraveni.
FOTO:  TV Nova

Často v různých kriminálkách, nejenom ve Specialistech, používají policisté velice otřepanou frázi: Nebojte, my vraha dostaneme, to vám slibuji! Není to neprofesionální slibovat něco, co nevíte, jestli dodržíte? Je dobré přesvědčit pozůstalé, že policie udělá všechno pro to, aby bylo spravedlnosti učiněno zadost. Sice např. letos má pražská mord parta zatím 100% úspěšnost, ale může se stát, že někoho nedopadnou a pak je to pro pozůstalé zbytečně traumatizující: „sice slíbili, ale nedopadli...“
FOTO:  TV Nova

Je zveřejnění indetikitu pachatele zdlouhavý proces? Nebo naopak, když policie chce něco otisknout, musí se to otisknout ihned? To je záležitost našich tiskových mluvčí, protože mají každodenní vztahy se žurnalisty a novináři. Jejich prostřednictvím žádáme o zveřejní identikitu v televizi i novinách, protože všímavost našich občanů je neobyčejná a díky jejich spolupráci už bylo dopadeno mnoho podezřelých. Novináři však nemají povinnost vždy nám vyhovět. Většinou však jsou ochotni napomoci vyšetřování a objasnění závažného případu.

Další díl kriminálky Specialisté sledujte už v pondělí 25. 9. 2017 od 20:20 na TV Nova!


Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nejnovější videa z pořadu Specialisté

Články k pořadu Specialisté

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady