Chcete ochránit své domácí mazlíčky před blechami? Stačí pár jednoduchých kroků

Chcete ochránit své domácí mazlíčky před blechami? Stačí pár jednoduchých kroků
Zdroj: TV Nova

Máte noční můry o tom, že si váš mazlíček domů přenese nechtěného společníka? Nejste si jistí, na jakých místech a jakým způsobem k nim může vaše zvíře přijít? A už vůbec netušíte, jak byste měli postupovat při jejich likvidaci? V tom případě si pročtěte tento článek, který vám při těchto nepříjemných potížích pomůže. Nejdůležitější je přece to, aby váš domácí miláček dobře prospíval a nic ho netrápilo.

Blechy do vašeho domova obvykle přinese domácí mazlíček (je-li v kontaktu s jinými napadenými zvířaty nebo se ocitne v zamořeném prostředí). Je důležité blechy usmrtit dříve, než se dokončí jejich životní cyklus a zamoření se rozšíří.

Životní cyklus blechy může trvat pouhých 12 až 14 dní, ale také až 180 dní. V běžných domácích podmínkách cyklus obvykle trvá 3 až 6 týdnů. Životní cyklus zahrnuje tyto části:

Vajíčko

  • Bleší vajíčko spadne ze psa na koberec, do pelíšku, na podlahu či do půdy.

Larva

  • Po vylíhnutí larva požírá trus dospělých blech a další organický dendrit, pak vytvoří kokon a zakuklí se.

Kukla

  • Kukla může v kokonu přežívat velmi dlouho, dokud nenastanou ty správné podmínky pro vylíhnutí.

Dospělý jedinec

  • Dospělí jedinci se živí krví Vašeho mazlíčka a dospělá bleší samička dokáže během několika dní vyprodukovat stovky vajíček.

 Blechy nezpůsobují domácím mazlíčkům jen bolest a nepohodlí. Rovněž je ohrožují dvěma závažnějšími způsoby:

  • Bleší sliny jsou považovány za vysoce alergenní a mohou u zvířat způsobit ošklivé onemocnění kůže, které se nazývá alergická dermatitida vyvolaná blechami (FAD)
  • Blechy mohou kousnutím přenášet závažná, dokonce smrtelná onemocnění jako například Borelióza, Ehrlichióza, Anaplazmóza nebo Babezióza.

Prvním znakem toho, že vaše kočka nebo pes má blechy je nadměrné drbání. Měli byste zkontrolovat, zda se v jejich srsti nepohybují malí, černí parazité. Můžete si pomoci hřebínkem, který je k tomu určený. Na kůži mazlíčka si rovněž můžete povšimnout blešího trusu (drobné černé kousky, které jsou ve skutečnosti zaschlá krev). Pokud si nejste jistí, použijte malé množství vody – bleší trus se ve vlhkém prostředí změní v červené skvrnky.

Můžete dokonce zjistit, že svědění postihlo Vás i Vaši rodinu – především na kotnících – na nichž se mohou objevit červené svědivé skvrnky, které intenzivně svědí. Je-li tomu tak, jedná se o známky silného zablešení a je třeba se poradit s veterinářem.

Je třeba vyčistit bezprostřední okolí domácího mazlíčka (např. jeho pelíšek). Místa, kde se váš mazlíček nejvíce pohybuje, je třeba bezpodmínečně důkladně vyluxovat a vyčistit.

Pokud je váš domov zamořen blechami, musíte rovněž počítat s tím, že bleší vajíčka mohl mazlíček roznést do všech míst, kam má přístup. To se týká rovněž měkkých předmětů, jako jsou doplňky a koberce, ale také prasklin v dřevěných podlahách. Důkladné vyluxování koberců pomáhá vajíčka odstranit, čímž zabráníte i dalšímu napadení zvířete poté, co se larvy vylíhnou. V závažných případech je v rámci úklidu okolí dobré zvážit využití služeb deratizační služby.

Jakmile skončíte s luxováním, je důležité ihned vyndat a zlikvidovat sáček z vysavače či jeho obsah, protože bleší vajíčka a larvy se budou v sáčku dále vyvíjet a mohou Váš domov znovu zamořit.

V neposlední řadě je důležité se zbavit i blech venku, aby je váš mazlíček nemohl opakovaně nosit dovnitř. Často je na vaši zahradu přinesou volně žijící či divoká zvířata. Je proto dobré jim přístup do zahrady znemožnit a zabezpečit jakákoli místa, kudy by zvířata případně mohla do zahrady prolézt.

Venku se blechy obvykle vyvíjejí na stinných místech ve vlhké půdě. Proto se při kontrole zahrady soustřeďte na místa kolem keřů, místa opatřená mulčovací kůrou a vlhká stinná místa.

Celou reportáž o odblešení zvířat najdete ZDE

Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nejnovější videa z pořadu Rady ptáka Loskutáka

Články k pořadu Rady ptáka Loskutáka

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady