Už vás omrzelo tradiční cukroví? Zkuste si upéct vánoční štolu či modlitbičky!

V kutilském pořadu Rady ptáka Loskutáka vám neustále přinášíme tipy na nejrůznější zlepšováky. Nejinak tomu je i ve vánočním čase, který přímo vybízí k pečení, vaření a tvoření. Poradíme vám, jak si připravit ten nejchutnější bramborový salát nebo jak stylově vyzdobit domácnost.

Aby Vánoce byly skutečně kouzelné, je potřeba se na ně nejdříve pořádně připravit. Doladit všechno do nejmenších detailů ale není jednoduchý úkol. V průběhu listopadu a prosince jsme vám proto přinášeli nejrůznější užitečné tipy.

Houbový kuba

S vánočním časem neodmyslitelně souvisí pokrmy všeho druhu. Ne nadarmo se říká, že Vánoce by měly být obdobím hojnosti. Mnoho lidí dodržuje na Štědrý den tradiční půst nebo si k obědu dává kubu, jehož základem jsou houby. Letošní sezóna se v tomhle ohledu vydařila, takže si ukážeme, jak si takové jídlo připravit.

Modlitbičky

Za cukrovím zvané modlitbičky stojí pekař Josef Erben z Miletína, který se inspiroval modlitebními knížkami. Začal je dodávat na trhy, kde si je oblíbilo velké množství lidí. Původní recepturu dodnes střeží rodina, ale v Podkrkonoší koluje mnoho dalších receptů. My si ukážeme jeden z nich, který je od originálu téměř k nerozeznání. Na videorecept se podívejte v úvodním videu.

FOTO:  TV Nova

Vánoční štola

Cukroví a vánočka se peče v Česku téměř v každé domácnosti. U sousedů v Německu je to ale jinak, tam se totiž dělá štola. Pokud už vás tedy tradice tak trochu omrzely, můžete to letos zkusit jinak. Moderátor Petr Rychlý společně se šéfkuchařem Romanem Paulusem předvedl, jak postupovat při její přípravě.

Tip na bramborový salát

Chcete mít ten nejlahodnější bramborový salát široko daleko? Podstatnou informací pro vás tedy je, že kromě dobrého ochucení a kvalitních surovin velmi záleží také na tom, jakou odrůdu brambor do něj zvolíte. Každá má totiž určitá specifika a hodí se k něčemu jinému.

Vánoční symboly

Každé období má své symboly. Ty nejvýznamnější, které jsou spjaté s Vánocemi, jsme představili v jedné reportáži. I když se některé tradice s nimi spojené dodržují, řada lidí už vlastně neví, co se za nimi skrývá. Věděli jste například, že jmelí by mělo být darované? A jak souvisí kominík s rodinnou pohodou?

Maková panenka

Jedna pranostika praví: „Lucie noci upije a dne nepřidá.“ Právě tohle jméno nese také jedna dekorace, která se vyrábí z makovic. Stojí za tím totiž jeden zajímavý příběh. Pokud si při výrobě pohrajete s detaily, výsledek vypadá skutečně úchvatně.

Vánoční závěs

Během zimy lidé často kupují nejrůznější druhy citrusů. Můžete je také využít k tomu, že z nich vyrobíte stylovou dekoraci, která navíc příjemně provoní celou domácnost. Není to vůbec nic těžkého, ale výsledek stojí za to.

Pořad Rady ptáka Loskutáka sledujte vždy v sobotu kolem poledne. Celé díly najdete také na Voyo!

Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nejnovější videa z pořadu Rady ptáka Loskutáka

Články k pořadu Rady ptáka Loskutáka

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady