Nejznámější únosy dětí: Ne všechny skončily happy endem jako v mimořádné Martě

Třetí epizoda seriálu Případy mimořádné Marty odkrývá příběh zámožné rodiny Grygorových, kterou zasáhla nejen vražda exmanžela, ale také únos dvou malých holčiček. Které podobné události otřásly světem?

Únosy dětí vyvolávají ve společnosti vlnu emocí. Ve videu výše si připomeňte, jak se Tatiana Dyková Vilhelmová podílela na pátrání v Případech mimořádné Marty. Přestože existuje mnoho případů, které mají happy end, ne všechny rodiny mají štěstí. Mnohé děti jsou stále nezvěstné. A některé byly nalezeny mrtvé. 

Etan Patz a krabice od mléka

Roku 1979 se po cestě do školy ve čtvrti SoHo v USA ztratil šestiletý Etan Patz. Ptáte se, jakou spojitost má s tím vším mléko? Krabice se staly jedním z prostředků, jak na jeho zmizení upozornit širokou veřejnost. Rodiče na ně totiž nechali nalepit fotky dítěte. Od té doby se tato technika začala v podobných případech v USA používat téměř vždy. V mnoha případech byla jistě úspěšná, ale rodičům Etana bohužel nepomohla. Jeho tělo nebylo nikdy nalezeno, byl podle všeho zavražděn.

Adam Walsh a ztracené důkazy

Roku 1981 byl šestiletý chlapec unesen z obchodního domu Sears v Hollywoodu na Floridě. Následovalo rozsáhlé pátrání, které nevedlo k ničemu hezkému. Chlapec byl totiž nalezen brutálně zavražděný. Za zločin nebyl nikdo odsouzen. K vraždě se sice přiznal známý recidivista Ottis Toole, jenže policie ztratila některé z důkazů a Tolle své přiznání odvolal.

Případy mimořádné Marty
Případy mimořádné Marty  |  FOTO:  TV Nova

​​Polly Klaasová a nebezpečný domov

Dívenka byla v roce 1993 unesena přímo z domova v kalifornském městě Petaluma. Tehdy pořádala večírek s kamarádkami, které u ní přespaly. Někdo však toho večera zazvonil na dveře a dvanáctiletá Polly šla otevřít. Muž jí dal nůž ke krku a odtáhl ji pryč. Policie později dopadla Richarda Allena Davise. Přiznal se a uvedl místo, kde Polly ukryl. Policie našla na místě tělo uškrcené dívky.

Johnny Gosch a prokleté noviny

Roku 1982 se ztratil dvanáctiletý Johnny ve státě Iowa, který si přivydělával rozvozem novin. Podle všeho byl unesen. Johnny se po vzoru Etana objevil na krabicích od mléka. Bohužel ani on nebyl nalezen. Případ je stále otevřený. 

Natascha Kampuschová a 8 let s psychopatem

Jeden z nejznámějších případů únosů naštěstí skončil dobře, na druhou stranu je otázkou, jaký život vede Natascha po tak děsivém zážitku. Rakouská dívka z vídeňské čtvrti Donaustadt zmizela ve věku 10 let roku 1998 cestou do školy. Unesl ji Wolfgang Priklopil, který ji odvezl k sobě domů do své připravené a vybavené skrýše. Rakouská média dokonce uvádí, že měl vše promyšlené do takových detailů, že i odpadky vyhazoval v množství, aby nikdo nepojal podezření, že v domě nežije sám. Natasche se podařilo utéct v roce 2006. Dnes je jí 35 let.

Srovnatelných únosů existuje bohužel mnohem více. Jmenujme například zmizení Madeleine McCannové z roku 2007, které vzbudilo pozornost celého světa. Doufejme, že podobných případů bude ubývat.

Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nejnovější videa z pořadu Případy mimořádné Marty

Články k pořadu Případy mimořádné Marty

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady