Piha jako strašák, nebo znaménko krásy? Blesk Ordinace testuje v terénu!

Open air nemocnici na píseckém Velkém náměstí postavili organizátoři Blesk Ordinace. Měří tu cukr v krvi, tlak, ale kontrolují i kožní znaménka coby prevenci rakoviny kůže.

Je to vždy dermatolog, který doporučí frekvenci pravidelných kontrol. U některých pacientů by měly být kontroly častější, a to alespoň každých 6 měsíců. U jiných, bez závažnějších problémů a nálezů, naopak postačí kontrola jednou za 2 roky. Pokud na svém těle nalezneme nové znaménko či pihu, které se navíc rychle mění nebo jsme z něj nervózní, je včasná kontrola vhodná co nejdříve.  

Je strach namístě?

Kontroly u dermatologa se není třeba obávat. Ideálně by měla probíhat ve spodním prádle, a to i bez ponožek. Lékař zhodnotí stav pacienta nejdříve okem, kdy si vytipuje znaménka, která bude vhodné vyšetřit pečlivě. K podrobnému vyšetření má každý dermatolog k ruce ruční dermatoskop. To je zvětšovací lupa, kterou určí, zda je znaménko bezpečné, či je vhodné se jím zabývat. Preventivní kontrolu znamének můžete podstoupit i u svého praktického lékaře.

Vedou všechny kroky vedou do ordinace?

Není to nutné. Důležitou prevencí je především vhodná ochrana před slunečním zářením. Kromě vrozených dispozic je právě vystavování UV záření dalším významným rizikovým faktorem pro vznik rakoviny kůže.  

Galerie

Skalpel, prosím!

Jednoznačným kritériem, kdy je vhodné podezřelá znaménka odstranit, jsou jeho změny. Pokud se znaménko rychle mění, ať už velikostně či barevně, mění svůj tvar, má rozpité okraje, nebo dokonce krvácí, je určitě vhodné znaménko či pihu odstranit a nechat vyšetřit, abychom měli jasno, o jaký typ znaménka se jedná a mohli určit další postup.   

Pokud chcete preventivní vyšetření absolvovat i vy, zastavte se 27. 9. v Brně, kde kromě herců seriálu Ordinace v růžové zahradě 2 Jany Holcové a Radima Fialy potkáte lékaře z Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Na článku spolupracovala primářka Kliniky preventivní dermatologie Lucie Rajská.

Sdílet

Nejnovější videa z pořadu Ordinace v růžové zahradě 2

Články k pořadu Ordinace v růžové zahradě 2

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady