Ordinace odstartovala porodem v lese: Tipy porodní asistentky, jak se chovat v případě komplikací

V životě nastávají momenty, které nelze ovlivnit, třeba jako příchod miminka na svět. Ne vždy je možné do porodnice dorazit včas. Toho mohli být diváci Ordinace v růžové zahradě 2 svědky hned v prvním dílu nové sezóny, ve kterém došlo k autonehodě a současně i porodu v lese. Jak se v takových situacích zachovat? Zeptali jsme se porodní asistentky.

Většina žen se bojí dlouhého a vyčerpávajícího porodu. Stejně nepříjemný ale může být příliš rychlý porod. „Říká se tomu překotný porod. Pokud k tomu dojde v domácím prostředí, je pro ženu důležité, aby šla na dobře dostupné místo a partner, případně lékaři i ona měli dostatek prostoru,“ uvedla pro Nova.cz porodní asistentka Eliška Pokorová. „Jakmile žena něco tuší, měla by volat záchranku,“ dodává.

FOTO:  TV Nova

Může se stát, že je porod nečekaně rychlý a zdravotníci nedorazí včas. Co dělat v takových případech?

„Žena by měla poslat partnera, aby nahřál ručníky pro miminko a přinesl kýbl s teplou vodou nebo si maminka může vlézt do sprchy či vany. Pokud cítí hlavičku, může na hráz přiložit teplý ručník a trošku s ním hlavičku brzdit, aby nedošlo k nějakému poranění. Důležité je porodit hlavičku, s tělíčkem už si pak tělo poradí samo,“ vysvětluje dále porodní asistentka.

Na co nezapomenout ihned po porodu? „Miminko dát na bříško mamince a obalit ho ručníky, nebo, kdo má doma termofolii, tak může miminko zabalit do ručníku a pak do folie, aby mělo co nejvíc tepla. Pupečník nepřestřihovat, ale nechat ho dotepat. Může se podvázat gumičkou nebo šňůrkami. Není potřeba miminko nijak zvlášť otírat, maximálně trochu obličej. Dobré je miminko postimulovat, dívat se na to, jaké má projevy, jestli pláče a co se s ním děje,“ říká.

Bohužel mohou nastat komplikace nejen u novorozence, ale také u matky. „Pokud by dítě neplakalo, bylo bílé, nehýbalo by se, tak znovu zavolat záchranku, urgovat a začít resuscitovat. Na tohle existují pro budoucí rodiče různé kurzy.“

Nejen novorozence, ale i maminky mohou potrápit vážné komplikace. „Pokud by došlo k většímu krvácení při porodu, tak je v domácích podmínkách jediná možnost, a to něčím těžkým zatížit břicho a znovu urgovat sanitku. V domácím prostředí s tím totiž neuděláte vůbec nic,“ objasňuje porodní asistentka.

I na porod v autě se dá alespoň částečně připravit a dodržet základní pravidla. „Zastavit ke krajnici, zavolat záchranku, žena ať jde do kleku, protože v autě se jinak moc rodit nedá. Buď na přední nebo zadní sedačku. Je dobré mít u sebe v autě deku, ručníky a nejlépe folii.“

Eliška Pokorová se za svou několikaletou kariéru s podobnými situacemi setkala zcela výjimečně. Na jeden porod ale nezapomene. „Paní porodila v autě, ani nevolala záchranku a přijela už rovnou s miminkem. Porodila ale naštěstí v blízkosti nemocnice, takže už jen zavolala a přišli jsme si dolů pro dítě,“ vzpomíná a jedním dechem dodává, co je v takových situacích obtížné, ale ze všeho nejdůležitější: „Hlavně nepanikařit.“

Celé díly Ordinace v růžové zahradě 2 sledujte na Voyo!

Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nejnovější videa z pořadu Ordinace v růžové zahradě 2

Články k pořadu Ordinace v růžové zahradě 2

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady