• Pořady
  • Odznak Vysočina
  • Odznak Vysočina, scénář vs. realita: Co bylo jinak podle vyšetřující komisařky?

Odznak Vysočina, scénář vs. realita: Co bylo jinak podle vyšetřující komisařky?

Druhá řada kriminálního seriálu Odznak Vysočina se od té první drasticky liší. A to konkrétně případy, které policisté vyšetřují. Režiséři a scenáristé se totiž inspirovali skutečnými případy.

S vrchní komisařkou z Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje Renátou Mikovou, která sama některé případy vyšetřovala, probereme, jak se liší realita od seriálu.

Nebojsa

První díl s názvem Nebojsa pojednává o rodině, která si prochází domácím násilím. A to ze strany manžela a otce, který je zavražděn. Manželka a syn jsou poté nezvěstní a policisté se snaží přijít na to, kdo je jeho vrahem.

Galerie

Odznak Vysočina

V seriálu muže zavraždil jeho vlastní syn, a to proto, že bránil svou matku. Žena se synem pak následně utekli do lesa a tím započalo vyšetřování policistů. Podařilo se je oba najít, ale nebylo to lehké. K jejich nalezení byli potřeba i psovodi. Oba na stanici vyslechli a když se dopátrali toho, že se jednalo o domácí násilí, snažili se policisté rodině co nejvíce pomoci. Ať už to bylo výpověďmi od sousedů, z nichž měl ale každý nějaký zápis u policie, nebo zprávou od koronera o tělesných újmách matky i syna. Státní zástupkyně pak tak mohla posoudit, zda nezletilý chlapec bude moci zůstat s matkou, nebo bude muset do výchovného ústavu. Ta následně rozhodla, že budou muset předstoupit před soud. A tím vyšetřování policistů končí.

Skutečnost

Ve skutečnosti muž svou rodinu tyranizoval mnohem více, než je v seriálu ukázáno. Například polil celý dům benzínem a chtěl ho podpálit. Obyvatelé domu žádný zápis u policie neměli a povolení o záznamech hovorů od mobilních operátorů nelze obejít. Policisté se ale stejně jako v seriálu snažili získat co nejvíce důkazů, aby dosvědčili, že se opravdu jednalo o sebeobranu. Stejně jako v seriálu šla matka se synem k soudu. Probační a mediační služba rozhodla, že bude chlapec docházet na pohovory a sezení. Případ se řešil zhruba 3 měsíce a byl vyšetřován před 15 lety. Kdyby byl chlapec plnoletý, dostal by sazbu 10 až 15 let za mřížemi.

Seriál Odznak Vysočina sledujte každou neděli od 20:20 na TV Nova! Nebo o týden dříve na Voyo.

Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nejnovější videa z pořadu Odznak Vysočina

Články k pořadu Odznak Vysočina

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady