Záporák v Králi Šumavy? Jan Jankovský prozradil, jak se mu hraje nadporučík Podzimek

Minisérie Davida Ondříčka Král Šumavy: Fantom temného kraje má za sebou premiéru prvního dílu. A podle komentářů diváků velmi úspěšnou. Kromě pochvaly se na sociálních sítích začaly množit komentáře týkající se toho, jaký je ten jediný správný výklad příběhu Krále Šumavy. Pro jedny je to Kachyňův film, na základě jehož scénáře napsal knihu Rudolf Kalčík, pro jiné příběh Josefa Hasila, kterou do knižní podoby sepsal autor scénáře k minisérii David Jan Žák.

Názory na sociálních sítích se zkrátka různí. Například divák Jakub považuje Ondříčkovo vyznění příběhu krále Šumavy za to „správné“. Přidává se k němu Renata, která považuje Kachyňův film za „komunistickou propagandu,“ zatímco Ondříčkova minisérie je „natočena dle vzpomínek samotného Josefa Hasila.“ Podle pana Petra „Kalčíkův román vychází ze skutečných událostí a předobrazem dvou postav byl skutečný Kilián a hajný Zika.“ O příslušníkovi SNB, který „zanáší, film ani kniha není,“ píše rozčíleně. Přitakává mu divačka Alexandra, která má jasno v tom, že „Král Šumavy byl jen jeden, jeden film a skvěle obsazený.“ Do debaty se zapojil i pan Zdeněk, který připojil příběh, tradující se u nich v rodině. „Po návratu otce z ciziny sloužil u 4. hraničářského praporu ve Vimperku, tedy i na hranici Modrava, Kvilda atd. Okolo roku 1929. Vyprávěl mi, že pravý Král Šumavy byl Němec jménem Dlouhý Johan, chlap kolem 2 m,“ píše Zdeněk, jehož otec s údajným Johanem kdysi mluvil v hospodě. „V té době nešlo o pašování lidí a špionáž, ale jen o pašování tovaru, hedvábí, sůl, máslo atd. Johan údajně dokázal přecházet neomylně přes šumavské močály, slatiny atd.“ Ať už stojíte na jedné, či druhé straně, nelze nesouhlasit s komentářem pana Vladimíra: „Jiná doba, jiný úhel pohledu.“

Galerie

Král Šumavy

„Ačkoli byl Karel Kachyňa skutečným mistrem svého oboru, tak jeho film Král Šumavy je přece jen tehdejšímu režimu poplatný, řekl pro web nova.cz Jan Jankovský, představitel nadporučíka Podzimka. „Jsem rád, že se Davidové (jak Žák, tak Ondříček) rozhodli povědomí o Josefu Hasilovi v naší zemi změnit, ale netroufám si říct, jestli je to vlastně možné.“ Protože postava nadporučíka Podzimka, který nelítostně střílí do zad svým kolegům, vyvolala u diváků diskusi, zeptali jsme se ho, jestli by si raději nezahrál roli jednoho z pohraničníků, kluků, co se baví životem a přebíhají hranice, „S rolí nadporučíka Podzimka jsem víc než spokojený a můžu s klidem říct, že bych rozhodně neměnil ani s Oskarem, ani s kýmkoli jiným,“ dodává Jankovský, herec který byl za roli ve filmu Chyby nominován na Českého lva.   

Král Šumavy  |  FOTO:  TV Nova

David Jan Žák

„Když jsem objížděl ještě žijící pamětníky, setkával jsem se z valné většiny s negativním pohledem. Lidé tvrdili, že kvůli Hasilům šli jejich sousedé a příbuzní na dlouhá léta do vězení. Jiný pohled ale měli příbuzní, sourozenci a nejbližší přátelé, ti zas viděli viníka v tehdejším režimu,“ říká autor literární předlohy a scénáři k minisérii David Jan Žák a pokračuje: „Když jsem se setkal s lidmi, které převedl, všichni o něm hovořili s obrovským respektem a láskou. Pomáhal jim nezištně. Zajímavé je, že po přečtení mého románu dost lidí změnilo na Hasila názor a viděli ho v příznivějším světle. Setkal jsem se například s jedním zapřisáhlým komunistou, bylo to na Silvestra, popíjelo se ve vesnické hospodě, a on mi vyčetl, že se Hasilem zabývám. Viděl v něm zrádce a vraha. Tenhle komunista mi ale asi za rok volal a chtěl se sejít. Měl kufr u auta plný výtisků mého románu a já měl kousek od Kamenné Hlavy takovou soukromou autogramiádu. Ten chlap mi říkal, že četl až do rána, dokud příběh nedočetl, a nakoupil knihy svým příbuzným a kamarádům. Přiznal, že se mýlil,“ dodává Žák.

Minisérii Král Šumavy: Fantom temného kraje režiséra Davida Ondříčka sledujte pouze na Voyo.

Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nejnovější videa z pořadu Král Šumavy: Fantom temného kraje

Články k pořadu Král Šumavy: Fantom temného kraje

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady