Nejlepší přátelé na place i v životě. Na koho z Krále Šumavy herec Jan Nedbal nešetřil chválu?

S hercem Janem Nedbalem jsme se potkali na premiéře minisérie Král Šumavy: Fantom temného kraje. Jaké byly jeho první dojmy, když viděl všechny tři díly za sebou?

„Nevím, kde začít dřív! Jsem nadšený, jsem pobavený a jsem pyšný na své přátele, kteří jsou famózní herci. Vlastně jsem pyšný na celý štáb. Na ten tým za to, jak krásnou práci odvedl. A ani by mi nevadilo, kdyby každý díl měl třeba hodinu a půl. Doporučuji všem divákům, aby si to potom pustili na Voyo za sebou a měli z toho takhle krásný velkofilm, jako jsme měli my při premiéře v Lucerně." Tak právě tak to vidí Jan Nedbal. 

​Bohumil Hasil

Při premiérovém promítání se v sále střídaly emoce. Při vypjatých momentech nikdo ani nehlesl, o chvíli později se diváci trhali smíchy. Šlo přirozeně postavu Bohumila Hasila doplnit o komické momenty, když si uvědomíme, v jakém kontextu a době se děj odehrává? „Šlo to přirozeně, protože jsme s Oskarem nejlepší kámoši a známe se mnoho let. Takže spoustu těch věcí a vtípků jsme si tam přidali s Davidem Ondříčkem na place. To, že největší punchline celého příběhu je „To mě pos*r pták“, mi přijde, na to, jak je to vážné téma, úplně úžasné. Čím víc to postava, kterou hraje Oskar, říkala, tím víc se diváci smáli. A to mi přijde jako úplná bomba. Je potřeba si uvědomit, že i když je ta látka závažná a historie příběhu je zatěžkaná, tak ti lidé se taky smáli a měli rádi srandu úplně stejně jako my. Král Šumavy nebyl stoický člověk s flintou přes záda, který se prostřílel lesem. O to víc mi přijde, že se z těch postav stávají reální lidé, když člověk vidí, že mají normální emoce. Řeší běžné věci. Třeba to, že je zamilovaný do holky, kterou si asi nebude úplně lehké vzít, má skvělý až přátelský vztah se svým bratrem a do toho je v té pohraniční jednotce, kde se ti kluci jen špičkují. Přijde mi, že to přidává na uvěřitelnosti těch charakterů a moc mě to baví.“

Galerie

​​Jan Nedbal

Jan Nedbal si zahrál bratra Josefa Hasila. Tedy reálnou postavu. Člověka, který má kvůli svému nešťastnému osudu na Šumavě pamětní desku.  A dodnes ho také mohou vidět potomci Josefa Hasila. Je pro herce větší závazek hrát reálnou postavu, když se může dostat do konfrontace s rodinou člověka, kterého ztvárnil na place? „Ta zodpovědnost je diametrálně odlišná. Když hraji postavu, která třeba ještě žije, tak pak kdybych ji potkal takhle na premiéře, tak bych z toho měl strach. Třeba kdyby mi řekl, že takhle to vůbec nebylo. Asi bych k té herecké práci přistupoval mnohem detailněji. Mnohem víc bych za tím člověkem jezdil a osobně s ním mluvil. Mně se to vlastně teď podařilo. Voyo chystá novou minisérii Matematika zločinu, kterou jsem právě dotočil. A tam jsem měl poprvé šanci scházet se s reálnou postavou, kterou tam hraji. Diskutovat a probírat, jak to mám hrát. A to mě bavilo strašně moc. Když člověk dostane postavu, která je čistě fikce, tak je to maximálně na souhře režiséra se scenáristou a víceméně na něm.

Už brzy na Voyo

​Celý premiérový večer se vzpomínalo na film Král Šumavy od Karla Kachyni. Zatímco režisér nové minisérie na něj pěl ódy, herec Jan Nedbal tak nadšený z filmu z roku 1959 nebyl. „Já jsem ten film znal, ale neměl jsem na něj tak pozitivní názor jako David Ondříček. Mně to přijde doopravdy jako velká propaganda. A to je na mě už moc. Každopádně je ten film kinematograficky velmi kvalitní.

Minisérii Král Šumavy: Fantom temného kraje režiséra Davida Ondříčka sledujte od 9. prosince pouze na Voyo.

Sdílet

Nejnovější videa z pořadu Král Šumavy: Fantom temného kraje

Články k pořadu Král Šumavy: Fantom temného kraje

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady