Josef Hasil byl rebel, Oskar Hes je úplně stejný, říká o Králi Šumavy David Ondříček

Už 9. prosince bude mít na Voyo premiéru první díl minisérie Král Šumavy: Fantom temného kraje. Režisér minisérie David Ondříček se v rozhovoru pro TV Nova rozpovídal nejen o jednotlivých postavách.

Podle čeho David Ondříček obsazoval herce do rolí a kde v temném příběhu hledal humor?

Jak jde do tématu krále Šumavy, příběhu z roku 1948, zasadit humor? V čem jste ho hledat?

Vycházel jsem z toho, že ti kluci na hranicích, esenbáci, byli převáženě mladí. Od devatenácti do pětadvaceti let. Byli tam samozřejmě i starší. Ale počítám s tím, že když jsou tam takhle mladí lidé, tak samozřejmě mezi sebou vtipkují. Zjišťoval jsem si to a oni si opravdu mezi sebou dělali naschvály, nebylo to jen o úpěnlivém hlídání hranic. Další věc je, že do toho humoru a uvolněné atmosféry najednou přišlo uzavírání hranic. A místo povelů „stát“ a pokusu o zastavení lidí, případně zatčení, po nich bylo najednou vyžadováno, aby do nich nemilosrdně zastřelili. A to je právě ten moment, kdy ožívá legenda Krále Šumavy. To je ta chvíle, kdy ten příběh začíná být zajímavý a dramatický. A humor i v těchto těžkých situacích rozhodně existuje.

Do role Josefa Hasila jste obsadil Oskara Hese. Byla to pro vás jasná volba? Věděl jste, že když budete dělat Krále Šumavy, bude ho hrát Oskar?

Víte, že ano? Když jsme to začali s Michalem Reitlerem připravovat a viděli jsme dokument, jak pan Hasil mluvil v jeho osmdesáti devadesáti letech, pochopili jsme, že měl humor rád. Motivací, které ho hnaly dopředu, bylo hodně, ale jednou z nich byla, že to byl rebel. On potřeboval k životu adrenalin. A herec Oskar Hes je přesně takový. On mi připomíná mladého Belmonda. Jeho tatínek bych choreograf a on po něm zdědil obrovský cit pro pohyb. Je pohybově zdatný, rychlý, a to jak v pohybu, tak uvažování. A já jsem si říkal, že přesně takový náš Hasil musí být. Vtipný, nesmí se bát, musí se tím bavit a musí to chtít dělat. Vlastně to pro něj musí být taková denní náplň, aniž by věděl proč. Tohle všechno jsem právě cítil z opravdového Josefa Hasila, proto Oskar Hes. Znal jsem ho díky minisérii Dukla 61, kde jsem s ním pracoval, tak jsem věděl, jaký je to dříč, jaký je a jak se na to hodí.

Galerie

Při obsazování herců jste vycházel i z jejich fyzické podobnosti se skutečnými postavami?

Moc ne. Přiznám se, že jsem se tomu ani blížit nechtěl. Opravdový Josef Hasil byl opravdu malinké postavy. Takže já sice dávám Oskarovi do pusy větu „Jsem malý, mrštný…“, ale on je spíše střední postavy. Já jsem spíše chtěl, aby si byli podobni charakterově. Stejně tak jsem se snažil odlišit jeho bratra Bohumila, kterého hraje Honza Nedbal. Snažil jsem se vypátrat, jaký byl, a být přesný spíš charakterově než vzhledem.

Popište nám ženské postavy v Králi Šumavy. V ději se vyskytují tři hlavní.

Ano. Snoubenka Marie, to bylo vlastně překvapení i pro mě, koho jsem obsadil. Gabriela Heclová byla hodně slavná youtuberka, ona s tím už nechce být moc spojována, ale já jsem to nevěděl. Naše spolupráce vznikla tak, že za mnou přišla moje žena Marta Issová a řekla mi, že se při natáčení potkala s holkou, která byla skvělá. Podíval jsem se na ni i v jiných filmech, kde vždy hrála nějakou malou roli, pozval jsem ji na casting a strašně se mi líbila svojí přirozeností, energií a odrzlostí. Přesně to jsem od té šumavské holky chtěl. Aby to nebyla jen taková pára nad hrncem. Byla to ženská, sice osmnáctiletá, ale ženská. Výborně se mi s ní pracovalo. Pak nám v Králi Šumavy hraje Kristýna Podzimková. Její postava je taková prapodivná Vlastička, což je Hasilova milenka. A zároveň je to opravdu takový Fantom temného kraje. Je to starousedlík a zároveň nevyzpytatelná žena, která je rozhodně hybatelem děje. No a do třetice Judit Bárdoš, která nám hraje agentku Kláru, která bude mít v příběhu čím dál větší roli. Před natáčením jsem se byl podívat v divadle Českých Budějovicích na představení Král Šumavy. Některé herce jsem i oslovil, aby hráli v naší minisérii, což se také stalo. Představení bylo postaveno tak, že ty ženské postavy byly hlavními hybateli děje. Nejdřív jsem si říkal, že to sice není špatné, ale já bych byl radši, kdyby to byli ti muži. Ale když jsem s tím tématem začal pracovat, zjistil jsem, že ženy tam byly opravdu silným elementem. Takže se nakonec také stalo, že jsou v příběhu ženské postavy mnohem výraznější, než si kdokoliv před tím mohl představit.

Minisérii Král Šumavy: Fantom temného kraje režiséra Davida Ondříčka sledujte od 9. prosince pouze na Voyo.

Sdílet

Nejnovější videa z pořadu Král Šumavy: Fantom temného kraje

Články k pořadu Král Šumavy: Fantom temného kraje

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady