Lepší film jsem neviděl, říká Josef Vávra o novém Králi Šumavy. Na co láká diváky?

Josef Vávra byl osloven tvůrci minisérie Král Šumavy: Fantom temného kraje, aby se nejen podělil o své vzpomínky na tatínka, legendárního Krále Šumavy Josefa Hasila, ale aby se i účastnil natáčení.

Jaké jsou jeho první dojmy ze zachycení rodinného příběhu? Jak na tatínka vzpomíná a proč podle něj rozhodně stojí za to minisérie z dílny Voyo Originál vidět? 

Nyní, když za sebou máte celý proces natáčení, od první tiskové konference až po veřejné promítání na Šumavě, co na to říkáte?

Já jsem zatím lepší film neviděl. Ačkoliv má trilogie dohromady před dvě hodiny, neuvěřitelně to uteklo. Je to nabité dějem, pořád se něco děje. Moc jsem si to užil.

Pro tvůrce minisérie Král Šumavy je váš tatínek Fantom temného kraje, David Ondříček ho nazval legendou. Jak na něj vzpomínáte vy?

Poslední dobou nad tím hodně přemýšlím, ale musím říct, že jsem teprve teď do toho všeho dozrál. Za mlada jsem nad tím takhle nepřemýšlel. Během komunismu jste totiž o otci poslouchal jen samé hanlivé řeči, byli proti němu hodně vysazení. Takže teprve až teď sleduji, že opravdu celý život dělal to, co měl. On proti komunismu opravdu bojoval. A perfektně!

Když jste v minulosti viděl film Král Šumavy od Karla Kachyni z roku 1959, spojoval jste si to s příběhem vašeho tatínka?

Pamatuji si, že když jsem byl mladý a měli to vysílat, tak všichni čekali, kdo to bude, a říkali, že to bude o tátovi. Ale nakonec to vlastně o něm ani nebylo, ale i bylo. Každopádně to bylo úplně něco jiného a nelze to srovnávat s novou minisérií. Ta, i když je natočena podle románu, tak mi přijde hodně pravdivá. Z vlastní zkušenosti musím říct, že to zachycení života pohraničníků odpovídá skutečnosti.

V minisérii se objeví postava vaší maminky. Co nyní říkáte a chovala se tak, jak si ji pamatujete?

Oba dva, nejen maminka, ale i představitel tatínka Oskar Hes, to zahráli perfektně, až ideálně. Maminka byla moc hezká, herečka Gabriela Heclová také. Možná až moc hezká (smích)! 

Proč by se měli diváci podívat na minisérii Král Šumavy: Fantom temného kraje?

Podívejte se na to s nadšením, že je to opravdu o něčem! I když je to román a je tam něco nadsazeného, už tam nejsou ty lži. Už to díkybohu nemá ten nádech komunismu. Navíc, když vezmete do úvahy dnešní dobu, přesně to do ní tematicky zapadá.

Minisérii Král Šumavy: Fantom temného kraje režiséra Davida Ondříčka sledujte od 9. prosince pouze na Voyo.

Sdílet

Nejnovější videa z pořadu Král Šumavy: Fantom temného kraje

Články k pořadu Král Šumavy: Fantom temného kraje

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady