Tereza Kostková: Střídavou péči jsem řešit nemusela. Co pro ni bylo zásadní?

Herečka Tereza Kostková se netají tím, že má se svou postavou Petry v seriálu Jedna rodina mnoho společného. A to nejen povahově, ale i co se týče osobního života. Jak vnímá situace ze seriálu, a co bylo nejvíc důležité při rozhodování v těžších životních obdobích pro ni?

Tereza Kostková má v seriálu Jedna rodina dvě vlastní a dvě nevlastní děti. Ty se střídají mezi rodiči, ale každý druhý týden se o ně starají právě Petra (Tereza Kostková) s Karlem (Tomáš Jeřábek). A jak sama herečka říká, v tomhle směru pro ni není rozdíl mezi postavou Petry a její osobní zkušeností ze života. „Liší se samozřejmě situace, partneři, počet dětí a okolnosti, ale tohle je pro mě naprosto normální věc,“ říká Kostková.

Velká rodina

„V mých vztazích vždy, ať už mám na mysli své první nebo druhé manželství, byly ještě děti z předchozího vztahu toho partnera. To znamená, že přesně tuto situaci znám. A neměli jsme soudně ustanovenou střídavou péči, bylo to na dohodu s maminkami těch dětí. Ale to, že jsem měla vždycky jedno až tři děti, je moje celoživotní zkušenost,“ usmívá se herečka.

​​Je to o dohodě

Střídavou péči ale nikdy řešit nemusela. „Jsem s Petrem dohodnutá, takže tam to nenastalo,“ vysvětluje Kostková s tím, že by kvůli dětem raději vždy volila jinou cestu. „Těžko říkat, je to hodně individuální a záleží na dětech a na rodičích. Ale podle toho, jak to vnímám já a jakou mám zkušenost z okolí, je to málokdy úplně dobré a přínosné. Není to úplně šťastné pro děti, pokud to není mezi rodiči harmonické. A když to harmonické je, tak nemusí být soudem daná střídavá péče a prostě se nějak dohodnou,“ konstatuje.

Jsme všichni fajn rodiče

Osobně tedy přívrženec střídavé péče Tereza Kostková není, ale jak sama říká, tohle se seriálu Jedna rodina netýká. „Tady to má velmi laskavý a komediální nádech, byť s velmi pravdivými životními situacemi. Ale my tu jsme všichni fajn rodiče, takže si myslím, že to tam není v tak vyhrocených situacích, byť se dotýkáme i těch velmi krajních, tak jako znám ze života,“ popisuje Kostková.

Extrémy nejsou dobré

„Já znám velmi extrémní případy, kdy se střídá po velmi málo dnech, jak to soud určil. A to jsou opravdu velmi nešťastné události pro ty rodiče i děti. Takže myslím, že to společensky stojí za zvážení. Ale to není tématem našeho seriálu. Myslím, že my řešíme ty lidské věci, ty které se dějí, ať je to soudem dané, nebo nedané, ty které se prostě dějí, když jsou rodiny promíchané. Je v tom rozvod, nový sňatek, bývalí i noví partneři. To všechno ta společnost zná a myslím, že na to nahlížíme laskavě, vtipně a pravdivě,“ říká Kostková.

Jak řešila rozvod a seznámení s novým partnerem se svým synem?

Pro Terezu je důležité být v těchto situacích  především pravdivý, a to vůči dítěti, partnerovi, ale i vůči sobě. „Je to věc zkušenosti, intuice a víry v momentální situaci. A také to závisí na partnerovi, v mém případě současném muži Jakubovi, to je další proměnná, jak se ten člověk chová. To ostatní vlastně uvidíme v seriálu. Je důležité, jak se chovají jednotlivé složky. Ne, jestli je jedna cesta správně. Není jedna cesta správně, ale je důležité najít tu, která je pro ty složky v danou chvíli nejharmoničtější a nejvíc funkční,“ dodává Kostková.

Sdílet

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady